Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. Jest to miesiąc szczególny w historii Polski, ponieważ w pierwszych trzech dniach maja obchodzone są ważne święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
2 Maja od 2004 roku został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto czci polskie barwy narodowe. Dzień Flagi poprzedza święto 3 Maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.
Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, której nadrzędnym celem stało się upamiętnienie tych wydarzeń. Uroczystość tę rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Uczniowie klas: III, IV ,,b” oraz VII pod kierunkiem nauczycieli: pani Zofii Niewiadomskiej, Anny Popławskiej oraz pana Jarosława Terleckiego zaprezentowali tego dnia w montażu słowno- muzycznym oraz prezentacji multimedialnej prawdziwą lekcję historii. Chór szkolny pod batutą pana Adama Flagi odśpiewał pieśni patriotyczne. Nawiązano również do jeszcze jednej ważnej rocznicy dla historii Polski- zakończenia drugiej wojny światowej.
Kolejnym ważnym akcentem patriotycznym, tego dnia było zasadzenie ,,Dębu Niepodległości” upamiętniającego 100- lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jest to akcja, która została zainicjowana przez Wojewodę Lubelskiego pana Przemysława Czarnka na terenie województwa lubelskiego. W tym miejscu również nie zabrakło słów płynących z serca i świadczących o miłości do Ojczyzny. Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Maria Sak, która nawiązując do wydarzeń historycznych, podziękowała wszystkim za trud włożony w przygotowanie uroczystości. Uczniowie przeprowadzili przez karty historii Polski, których nie wolno zapomnieć, ale należy je z szacunkiem pielęgnować już od najmłodszych lat. Uroczystość uświetniła oprawa plastyczna oraz pamiątkowe kartki zaprojektowane przez nauczycieli organizujących akademię.
Opracowała: Anna Popławska