• Laboratorium przyszłości

• Przedszkolaki w Laboratorium Przyszłości

• 22.01.2024 21:27
          • 18 stycznia dzieci z oddziału 0a wraz z wychowawcą, panią Anią Bielak odwiedziły szkolne Laboratorium Przyszłości, by obserwować świat w powiększeniu. Ekspertami, którzy wprowadzali dzieci w tajniki mikroskopowania byli uczniowie klasy VII, pod okiem nauczyciela biologii. Każdy siódmoklasista miał pod opieką przedszkolaka, któremu wyjaśnił budowę i zasadę działania mikroskopu. Dzieci oglądały preparaty tkanek ssaków oraz odnóża i aparaty gębowe owadów. Mikroskopowanie okazało się bardzo ciekawe dla przedszkolaków. Siódmoklasiści natomiast świetnie sprawdzili się w roli nauczycieli. Zapraszamy kolejne grupy do odwiedzenia naszego szkolnego Laboratorium Przyszłości.
                                                                            Oprac. Jolanta Flaga

• Przygoda z drukarką 3D

• 16.01.2024 19:52
          • Uczniowie klasy V przypomnieli sobie jak obsługiwać mBoty. Poznali budowę drukarki 3D oraz podstawowe programy kompatybilne z drukarką. Na zajęciach zaprojektowano logo klasy 5, które zostanie wydrukowane podczas kolejnej zabawy z drukarką.

• „mBoty małe roboty

• 16.01.2024 19:48
          • Już od kilku zajęć uczniowie klasy II piszą proste programy sterujące robocikami. Zabawy jest co niemiara, a więc wyścigi, slalomy, skręty i zawracanie. Małe mBoty muszą się słuchać, jak w lewo, to w lewo a jak w prawo, to w prawo. W przeciwnym wypadku program idzie do poprawy. Na kolejnych zajęciach roboty muszą nauczyć się omijać przeszkody i unikać zderzeń. Muszą też zawracać, gdy przeszkodą jest przepaść lub ściana. Przed nami jeszcze dużo pracy i zabawy.
          • „W naszej szkole rozwijamy praktyczne umiejętności”

• 04.01.2024 08:30
          • W szkolnym „Laboratorium przyszłości” wiele się dzieje. Uczniowie klasy szóstej poznawali sekrety życia stawonogów. Z tej okazji wykonali modele owadów, pajęczaków i skorupiaków. Technika pracy była bardzo zróżnicowana. Niektórzy stworzyli modele z papieru, inni użyli bibuły i styropianu lub masy solnej. Ciekawe stawonogi powstały również przy użyciu nowoczesnego pisaka 3D.
            Piątoklasiści natomiast pracowali nad modelami komórek zwierzęcych. Wykorzystali różnorodne materiały: plastelinę, styropianowe kule, czy modelinę. Pojawiła się również komórka wykonana techniką druku 3D. Chłopiec, który ją zaprezentował, samodzielnie przygotował projekt komórki w odpowiednim programie do druku przestrzennego.
            Każdy uczeń zaprezentował przed klasą własnoręcznie przygotowany, przestrzenny i kolorowy model komórki, omówił jej budowę i funkcje poszczególnych organelli. Efektem pracy były nie tylko cieszące oko kolorowe modele, ale przede wszystkim łatwiejsze przyswajanie treści programowych z zakresu biologii. Na sprawdzianie zadanie na temat budowy i funkcji komórek poszło piątoklasistom jak z płatka.
             Efekty pracy można było podziwiać na szkolnej wystawie zatytułowanej „Laboratorium natury”. Poza stawonogami i modelami komórek znalazły się tam wykonane przez klasę siódmą profile glebowe i modele atomów, cząsteczki DNA autorstwa uczniów klasy ósmej oraz budzące grozę i przypominające o konieczności mycia rąk pasożyty – tasiemce.
            Rozwijanie praktycznych umiejętności jest jedną z metod nauczania przedmiotów takich jak biologia, geografia i chemia. Przynoszą one wiele korzyści: uczniowie uczą się przez zabawę, mogą lepiej zrozumieć i utrwalić wiedzę zdobywaną teoretycznie i są zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi.
                                                                              Opracowała Jolanta Flaga