• Aktualności

            • Wieczornica papieska 02.04.2023 r

            • Harmonogram

              18.00 Zbiórka pod szkołą

              *Papieski mars wdzięczności-przemarsz do Kościoła

              *Wprowadzenie pocztu sztandarowego

              * Powitanie zebranych przez ks. proboszcza

              * Zapalenie symbolicznych zniczy przez SU

              *Część artystyczna w wykonaniu uczniów

              * Zabranie głosu przez dyr. szkoły

              *Wspólne odśpiewanie pieśni

              *Wyprowadzenie pocztu sztandarowego

          •                  DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
            • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

            • Dnia 21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

              21 dzień marca - nie jest przypadkową datą, ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej - trisomią chromosomu 21. W Polsce z zespołem Downa rodzi się około 700 dzieci rocznie, a na całym świecie jest to jedno z najczęstszych zaburzeń genetycznych.

               

              Światowy Dzień Zespołu Downa ma na celu pokazanie, że osoby z tym zaburzeniem są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają swoje talenty, zainteresowania i marzenia. Ich życie może być pełne wyzwań, ale także radości i sukcesów. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego.

               

              Uczniowie wszystkich klas solidaryzowali się z rodzinami osób z Zespołem Downa poprzez zakładanie kolorowych skarpetek nie do pary. Oddziały przedszkolne kolorowały i wycinały skarpetki, które razem powiesiły na sznurku. Dzieci z punktu przedszkolnego również wyeksponowały swoje prace w postaci wyklejonych plasteliną kolorowych skarpetek.

               

              Niech pierwszy dzień wiosny przyniesie Nam Wszystkim uśmiech, radość i odrodzenie, a Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypomina nam, że różnorodność jest piękna i każdy człowiek zasługuję na miłość, szacunek i akceptację.

                                                                                                              Oprac. Aleksandra Kozyra, Małgorzata Romaszko

          •  				Kolejny etap innowacji
            • Kolejny etap innowacji

            • Kolejne zajęcia językowe z cyklu innowacji edukacyjnej pt. "Let's play English!" dla klasy V skoncentrowane były na mówieniu. Najpierw ćwiczyliśmy zwroty i wyrażenia używane przy wskazywaniu kierunków i tłumaczeniu drogi, a potem graliśmy grę planszową, w której trzeba było przejść przez całe miasto, po drodze wykonując różne polecenia
              i unikając pułapek. Następnie graliśmy w anglojęzyczną wersję popularnej gry "5 sekund". Liczyła się znajomość słownictwa, refleks i umiejętność współpracy w grupie 😊🤝💪🧭⬆️➡️🏘⏰️Generalnie celem naszych zajęć jest przybliżenie bądź utrwalenie wybranych zagadnień leksykalnych oraz gramatycznych z języka angielskiego w formie gier i zabaw językowych bez podręcznika, bez kserówek i dryli. To już kolejne działanie innowacyjne, ułatwiające dzieciom przyswojenie wiadomości języowych.

                                                                                                                                                    Opracowanie: A. Pióro

          • ,,Tak. Pomagam!”
            • ,,Tak. Pomagam!”

            •          W dniach 17-18 marca 2022 roku odbyła się Ogólnopolska zbiórka żywości "Tak. Pomagam!" W tej akcji uczestniczyli także uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w Suchowoli. Mimo wolnego dnia i wspaniałej słonecznej pogody wolontariusze z SCK poświęcili swój wolny czas i przeprowadzili zbiórkę żywności 18 marca w markecie "Biedronka" w Zamościu przy ulicy Legionów. Dzięki hojności mieszkańców Zamościa i okolic zebrano kilkadziesiąt kilogramów żywności, która zostanie przekazana potrzebującym z diecezji zamojsko-lubaczowskiej  z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

                       Składam gorące podziękowanie wolontariuszom za udział i zaangażowanie w w/w akcji.

              Opiekun SCK

          • Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
            • Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            •                                                                         (…) Pytam, dlaczego Was wyklęto?
                                                                                     Dlaczego za wrogów wzięto?
                                                                                     Prawda z kłamstwem wygrała
                                                                                     Choć wiele lat na to czekała (…)

                                                                                                            Bolesław Mencel

                                      W dniu 1 marca społeczność szkolna uczestniczyła w akademii z okazji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. 

                          Kim byli …? Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski
              i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się
              z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.

                          Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klas IV- VIII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny opowiadający  o życiu i działalności Żołnierzy Niezłomnych. Wzruszającym momentem podczas uroczystości było wykonanie przez uczennice klasy siódmej poezji oraz pieśni patriotycznych pt. „Żołnierze wyklęci”  oraz „ Biały Krzyż’’. W sposób  szczególny wspominano bohaterów: Witolda Pileckiego ps. „Witold” i Danutę Siedzikównę ps. „Inka”.                Wolna Polska, w której obecnie żyjemy przechodziła różne, trudne drogi do odzyskania  prawdziwej wolności. Nieugięta postawa tych żołnierzy to dziś dla nas lekcja historii i wzór patriotyzmu. Warto o tym pamiętać!

                                                

                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Opracowanie: Maria Jakubiszak i Ewa Nieć


               

                                                                                    

               

          • Tydzień wyboru drogi kształcenia!!!
            • Tydzień wyboru drogi kształcenia!!!

            • Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia”.
              W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.
              Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.
              Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 6 do 10 marca 2023 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.
              Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

              1. 500 303 388
              2. 509 731 851
              3. 668 356 436
              4. 881 238 455
              5. 605 635 605

              Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2023/2024 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php .

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
            • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            •  

                       Dnia 21 lutego br. w Szkole Podstawowej w Suchowoli obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego Pań: Joanny Kamińskiej i Anny Popławskiej. 

                       W tym roku przypadała 24 rocznica ustanowienia przez UNESCO tego święta. Zostało ono stworzone w 1999 r., a obchodzone od 2000 r. po to, aby podkreślać jak ważną rolę odgrywa język w kulturze ludzkości. Po za tym bardzo istotne jest promowanie  wielojęzyczności oraz ochrona języków ojczystych.  Historyczne źródła podają, że przez brak dbałości o swoje dziedzictwo kulturowe, zanikło 250 języków. Ten fakt uświadamia nam, że nie możemy być bierni w stosunku do naszego języka i musimy dokonać wszelkich starań, aby rozwijać, chronić  i podtrzymywać tradycje dotyczące naszej mowy.

                    Uczniowie na lekcjach języka polskiego mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną, która umożliwiła im zdobycie wiedzy na temat genezy tego święta oraz jego głównych celów.  

                       Tegoroczna edycja miała nieco inny charakter. Do działań promujących język ojczysty przystąpiły wszystkie klasy, począwszy od punktu przedszkolnego, a kończąc na klasie ósmej. Każda kategoria wiekowa miała swoje zadania. Przedszkole miało za zadanie wykonać dowolną techniką ulubioną postać z baśni. Klasy I- III miały zilustrować wybraną trudność ortograficzną. Klasy IV-VIII wykonywały lapbooki, które także zawierały zasady ortograficzne. 

                       Prace uczniów przerosły najśmielsze oczekiwania, a jury miało niemały problem
              z przyznaniem nagród. Jednak po burzliwych naradach podjęto decyzję.

              W kategorii przedszkole:

              - I miejsce - oddział 0 ,,b"

              - II miejsce - oddział 0 ,,a"

              - III miejsce - punkt przedszkolny

              W kategorii klasy I - III:

              - I miejsce - klasa III

              - II miejsce - kl. II

              - III miejsce - kl. I

              W kategorii IV- VIII:

              - I miejsce kl. VIII

              - II miejsce kl. IV

              - III miejsce kl. VI

              Wyróżnienie: klasy V i VII.

               

                       Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyły się w naszej szkole po raz kolejny. To było ciekawe doświadczenie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest pomoc
              w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Będziemy kontynuować starania o dbałość języka polskiego na co dzień, a za rok zmagania podczas kolejnej edycji.

              Opracowanie: Joanna Kamińska i Anna Popławska