Dnia 1 marca odbył się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Scenariusz uroczystości dotyczył przedstawienia czasu, zasięgu, zakresu walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność, po zakończeniu II wojny światowej. Uczniowie przybliżyli genezę tworzenia rządów komunistycznych w powojennej Polsce. Ukazali też biografie powojennych bohaterów min.: rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny- pseudonim „Inka” oraz Łukasza Cieplińskiego. Oddali oni życie
za swoją Ojczyznę. Montaż słowno- muzyczny obfitował w wiersze i pieśni patriotyczne upamiętniające ludzi, którzy za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Dlatego tak ważne jest, aby „Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla nas wzorem patriotyzmu.
PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 1
27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
W dn. 11 stycznia 2019r. nasza szkoła włączyła się w 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbieraliśmy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II i III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. Nasi wolontariusze zbierali pieniążki wśród szkolnej społeczności, a także wraz z opiekunem wybrali się do Urzędu Gminy Adamów, aby innych zarazić dobrą energią, optymizmem oraz chęcią niesienia pomocy innym. 13 stycznia kwestowaliśmy w okolicach kościołów usytuowanych w Gminie Adamów oraz na stoku narciarskim w Jacni.
Z wizytą w DPS w Majdanie Wielkim i Krasnobrodzie.
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy IIIb, Va i b oraz VIII, którzy pod opieką pani Renaty Frankiewicz i pana Marka Kaniuka przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 21 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli przybywających, by złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Nie zabrakło również świątecznych życzeń i łamania się opłatkiem. Przedstawienie zostało zaprezentowane także w Domu Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim i Krasnobrodzie. Występ był oglądany z zainteresowaniem i uwagą. Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli życzenia oraz wręczyli okolicznościowe kartki. Artyści spotkali się z życzliwością i ciepłym przyjęciem ze strony pensjonariuszy tych ośrodków. Dowodem ich wdzięczności był słodki poczęstunek przygotowany dla dzieci. Wszystkie te spotkania przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.
Marek Kaniuk
21
SZKOLNY KONKURS KOLĘD RÓŻNYCH NARODÓW
Szkoła Podstawowa w Suchowoli
rok szkolny 2018/19
Jak co roku w okresie Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Suchowoli odbywa się Szkolny Konkurs Kolęd Różnych Narodów. Dumą napawa fakt, iż w tym roku szkolnym przypada już XV edycja naszego konkursu!
Celem konkursu było:
- rozbudzanie zainteresowań muzycznych,
- rozwijanie umiejętności językowych - śpiewanie w języku obcym,
- kultywowanie tradycji śpiewania kolęd,
- integracja dzieci i młodzieży,
- rozbudzanie chęci wspólnego śpiewania,
- promowanie zdrowego stylu życia oraz pokazywanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu z pominięciem alkoholu i używek.
Każdą klasę w konkursie reprezentował solista lub zespół, wybrany we wcześniejszych eliminacjach klasowych. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonywali dowolnie wybraną jedną polską i jedną zagraniczną kolędę.
Jury dokonało skrupulatnej oceny wykonawców. Kierowało się przy tym doborem repertuaru, interpretacją utworu i ogólnym wyrazem artystycznym.
WYNIKI KONKURSU:
Punkt Przedszkolny i Oddziały Przedszkolne:
I miejce: Punkt Przedszkolny
II miejce: Oddział Przedszkolny O „b”:
III miejce: Oddział Przedszkolny O „a”
klasy I – III SP:
I miejce: klasa III „b” - Natalia Czerkawska, Gabriela Kania, Aleksandra Teterycz, Lena Wasiura , Wiktoria Żwirek: „Maleńka Miłość”, „Jingle Bells” (j. ang)
II miejce: klasa III „a” – Julia Kawałko, Eliza Mazur, Emilia Pakuła, Vanessa Struzik: „Hola, hola pasterze z pola”, „We wish you a Merry Christmas” (j. ang)
III miejce: klasa II - Martyna Kawałko, Julia Kozyrska, Maja Makochoń, Izabela Pasieczna, Aleksandra Struś : „Przybieżeli do Betlejem”, „Feliz Navidad” (j. ang)
klasy IV SP – III Gimnazjum:
I miejce: Klasa III Gimnazjum - Natalia Chrzan: „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Sing for my life” (j. ang)
II miejce: klasa VIII – Kinga Gęśla, Joanna Kot, Wiktoria Kudełka, Angelika Michalska, Kinga Malicka: „Oj maluśki, maluśki”, „Śpi Jezusek śpi” (j. ros.)
III miejce: klasa VII - Michalina Komisarczuk: „Kołysanka dla Jezusa”, „Cicha noc” (j. ros.)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze.
Opracowanie: Agata Pióro
25
Wigilia Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Suchowoli to również jedna wielka rodzina. Dlatego co roku spotykamy się wraz z zaproszonymi gośćmi na wspólnej Wigilii.
Od rana 21 grudnia w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, którą potęgowały piękne dekoracje i rozchodzące się zapachy.Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Maria Sak, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Następnie uczniowie klas III b, Va i Vb wspierani przez uczennice z klasy VIII zaprezentowali tradycyjne Jasełka. W pięknych strojach, z wielkim przejęciem
i zaangażowaniem artyści wprowadzili zebranych w niepowtarzalny nastrój świąt Bożego Narodzenia.Punktem kulminacyjnym było odczytanie przez księdza Romana Palonkę fragmentu Pisma Świętego oraz przekazanie na ręce Pani Dyrektor opłatków wraz z życzeniami dla wszystkich zebranych.
Po wspólnych życzeniach wszyscy zasiedli do pięknie nakrytych stołów. Potrawy przygotowane przez panie z naszej kuchni i rodziców smakowały wybornie.
Kolejnym elementem radosnego spotkania był koncert ,,Śpiewajmy i grajmy Mu”. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zaprezentowali piękne kolędy i pastorałki. Wspólny, radosny śpiew długo rozbrzmiewał w murach naszej szkoły.
Przygotowania do świąt oraz wspólne przeżywanie Wigilii Bożego Narodzenia podkreśla doniosłość świąt oraz integruje całą społeczność szkolną.
Organizatorzy dziękują rodzicom, nauczycielom i pracownikom za pomoc
w organizacji Wigilii Szkolnej.Opracowała
Renata Frankiewicz
16
Adwentowy Dar Chorym
Społeczność szkolna już po raz kolejny przyłączyła się do akcji charytatywnej „Adwentowy Dar Chorym”. Celem tego przedsięwzięcia była zbiórka środków finansowych, za które zostały zakupione produkty żywnościowe na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach. Akcja trwała od 10.12. do 21.12.2018r. Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie, mieli możliwość lepszego zrozumienia potrzeb terminalnie i nieuleczalnie chorych ludzi, którzy bardzo cierpią i potrzebują wsparcia. Koordynatorami tej akcji były Panie: Ewa Nieć i Agnieszka Pliżga.
Bardzo dziękujemy za udział w akcji.
Gwiazdkowo, sportowo, mądrze !!!
W ramach cyklu „Śpiewajmy i grajmy Mu”- Radosny czas Świąt Bożego Narodzenia 11 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się turniej szachowy. W rozgrywkach uczestniczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej z Szewni Górnej oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli. Zawody przebiegały w przyjaznej i miłej atmosferze, zgodnie z zasadami fair play. Chociaż wszyscy zawodnicy spisali się dzielnie, to puchar zwycięzcy przypadł drużynie ze SP w Suchowoli.
Nie obyło się też bez integracji rówieśniczej - na „mega” macie została rozegrana partia w warcaby, w której uczniowie mogli się poczuć jak „żywe” pionki.
13 grudnia 2018 roku dzieci z klas III – VI SP uczestniczyły w gwiazdkowych grach rekreacyjnych. Rywalizacja między klasowa przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III –IV i klasy V –VI. Wyścigi rzędów, pokonywanie torów przeszkód oraz eliminowanie przeciwnika na „mega” macie TWISTER sprawiły uczestnikom wiele radości i satysfakcji. Oprócz wygranej liczyła się dobra zabawa i przebywanie w gronie rówieśników.
Uczestnictwo w gwiazdkowych grach rekreacyjnych oraz rozgrywkach szachowych pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego miało na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest życie wolne od nałogów, przemocy i zachowań agresywnych.
Zdobyta podczas realizacji zadań wiedza na temat szkodliwości używek, poznanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego oraz doświadczenie pozytywnych przeżyć i emocji związanych ze świętami Bożego Narodzenia stała się przyczynkiem do propagowania mody na niepalenie i niepicie alkoholu.
Realizację powyższych zadań umożliwiły pomoce, przybory oraz nagrody zakupione dzięki dofinansowaniu przez Gminę Adamów.
7
KONKURS ŚWIĄTECZNY
W grudniu uczniowie naszej szkoły przystąpili do działań związanych z realizacją projektu ,,Śpiewajmy i grajmy Mu...” Z wielkim zapałem uczniowie koła plastycznego z kl.IV oraz III gimnazjum pod okiem nauczyciela wykonywali różnego rodzaju stroiki i ozdoby świąteczne, by móc je przekazać na akcję charytatywną prowadzoną przez Szkolne Koło Caritas.Kolejnym przedsięwzięciem był Konkurs Świąteczny, w ktorym wzięły udział oryginalne kartki, stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci i młodzież. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej, uwrażliwianie na potrzeby innych i kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do prezentowania własnej twórczości.
Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe:
- punkt przedszkolny i oddziały przedszkolne,
- klasy I-III ,
- klasy IV-VIII szkoły podstawowej i uczniowie klasy III gimnazjum.
Jury zwróciło uwagę na kreatywność autorów w postaci: pomysłów dzieci wynikających z ich naturalnej wrażliwości, spontaniczności, umiejętności plastycznych oraz walorów estetycznych wykonywanych prac. Prace zostały zaprezentowane na wystawie w Szkole Podstawowej w Suchowoli oraz wzięły udział w akcji charytatywnej. Pieniądze ze sprzedaży prac zostały przeznaczone na pomoc w leczeniu ucznia naszej szkoły.
Jury nagrodziło prace następujących uczniów:
Kartki świąteczne:
I kategoria (punkt przedszkolny i oddziały przedszkolne)
1 miejsce - Anna Piwowarska pp
2 miejsce – Martyna Szykuła pp
3 miejsce – Hanna Suchowierzch pp
Wyróżnienia: Dawid Szewczuk 0 a, Gabriela Skóra 0 a, Oskar Gmitrzuk 0 a
II kategoria ( klasy I-III SP)
1 miejsce- Julia Teterycz kl. I
2 miejsce- Bartłomiej Gęśla kl. II
3 miejsce- Gabriela Kania kl. III b
Wyróżnienia: Galant Jakub kl. III b, Natalia Grabowska kl. I, Lena Wasiura kl. III b
III kategoria ( klasy IV SP- III G)
1 miejsce- Wiktoria Dębska kl. III g
2 miejsce- Kamila Chrzan kl. V
3 miejsce- Zuzanna Koza kl. IV
Stroiki i ozdoby świąteczne:
I kategoria (punkt przedszkolny i oddziały przedszkolne)
1 miejsce –Adam Piłat kl. 0 b
2 miejsce-Jakub Monastyrski kl. 0 a
3 miejsce- Zofia Dragan kl. 0 a
II kategoria ( klasy I-III SP)
1 miejsce- Julia Kozyrska kl. II SP
2 miejsce- Kinga Teterycz kl. III b
3 miejsce- Eliza Mazur kl. III a
Wyróżnienia: Gabriela Kania III b, Struś Aleksandra kl. II
III kategoria (klasy IV SP- III G)
1 miejsce- Zuzanna Koza kl. IV
2 miejsce- Jakub Powroźnik kl. VI
3 miejsce- Radosław Chmielewski kl. VI
7
Czytanie łączy pokolenia...
Dnia 14 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Suchowoli miało miejsce niecodzienne spotkanie pod hasłem ,,Czytanie łączy pokolenia”. Przebiegało ono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt został zainicjowany przez Panią Annę Popławską. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy V ,,b” wraz ze swoimi rodzicami, babciami, dziadkami, a nawet rodzeństwem. Swoją obecnością zaszczyciła Dyrekcja szkoły, nauczyciele, a także pracownicy obsługi. Szczególnie ważnym gościem był Pan Marian Kozłowski- mieszkaniec Suchowoli, który opowiedział o swoich przeżyciach podczas II wojny światowej.
Aby przybliżyć najmłodszym uczestnikom tematykę spotkania, wyświetlony został film dokumentalny pt.: ,,Powstanie Warszawskie”. Następnie przybliżona została postać autora ,,Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego i okoliczności powstania dokumentu, po czym dzieci wraz ze swoimi bliskimi zaczęły czytać fragmenty książki. Zarówno w filmie dokumentalnym jak i pamiętniku znalazły się fakty historyczne, z którymi przyszło się zmierzyć w tak młodym wieku także naszemu gościowi. Był to najważniejszy punkt spotkania, na który każdy czekał z niecierpliwością. Były to fakty z życia Pana Kozłowskiego, który jako 15-letni chłopiec został wywieziony na ,,przymusowe roboty” do Niemiec. Opowieści te niejednemu wycisnęły łzy z oczu, a wzruszenia nie krył również sam uczestnik zdarzeń. Zaciekawieni narracją zarówno uczniowie jak i ich bliscy zadawali mnóstwo pytań, na które Pan Marian odpowiadał wyczerpująco. Uzupełnieniem tematyki spotkania stała się przedstawiona przez Panią bibliotekarkę Joannę Gajewską literatura wojenna, która została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pani Joanna zorganizowała wystawkę książek o tematyce wojennej i zachęciła do przeczytania, uchylając rąbka tajemnicy ukrytej na kartach historii.
Spotkanie to dostarczyło uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, wzbudziło szacunek do historii Polski, a w szczególności do osób, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.Opracowanie: Anna Popławska
4
Budki lęgowe dla ptaków
Pod koniec października natknęliśmy się na informację w Internecie, że Ośrodek Ostoya Roztocze, położony na skraju lasu w Kawęczynku, 6 km od Szczebrzeszyna organizuje zbiórkę karmników i budek lęgowych dla ptaków. Akcją tą chciano uczcić 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Postanowiliśmy wziąć udział w tej inicjatywie, dlatego też uczniowie klasy VI pod opieką nauczyciela przyrody i techniki wykonali 10 przepięknych budek lęgowych, które zostały przekazane do Kawęczynka i zawisły w okolicznym lesie.
Cieszymy się, że możemy w taki sposób pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom w przetrwaniu trudnego dla nich zimowego czasu. Zapewniono nas, że każda szkoła, która wzięła udział w akcji jeszcze przed świętami zostanie uhonorowana złotym sercem Fundacji Honor Pomagania Dzieciom.
Wojewódzki Turniej Szachowy
04.12.2018 roku reprezentacja SP W Suchowoli wzięła udział w drużynowym wojewódzkim turnieju szachowym. I znów najlepszą okazała się być najmłodsza z kadry uczennica klasy III a Emilia Bargiel, która wygrała 4 z 7 siedmiu pojedynków. Niestety reszta drużyny nie dopasowała się do poziomu Emilki i w łącznej klasyfikacji zajęliśmy miejsce w drugiej dziesiątce. Sam awans do poziomu tych rozgrywek należy uznać za wielki sukces. Pracujemy dalej i mamy nadzieje na kolejne sukcesy w następnych latach. Pozostali zawodnicy to Michał Góra, Dawid Łagowski i Bartłomiej Sendłak. Opiekunem drużyny był pan Konrad Płuciennik.
Mikołajkowy Turniej w piłkę halową
6 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „ Mikołajkowym Turnieju w piłkę halową”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Szewni Górnej. Dziewczęta i chłopcy w poszczególnych kategoriach wiekowych mieli okazję nie tylko zmierzyć się ze sobą, ale też wesoło spędzić czas w gronie rówieśników. Gra w mikołajkowych czapeczkach i słodkie upominki sprawiły, że ten dzień upłynął w miłej atmosferze, a wspólne zabawy prowadzone przez Gospodarzy dodatkowo uatrakcyjniły spotkanie.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
2
„Mikołajkowa” wycieczka do Zamościa
4 grudnia klasa VII wraz z opiekunami odwiedziła zamojskie Stare Miasto.
Jak co roku o tej porze Starówka przygotowuje się do powitania zimy i Świąt Bożego Narodzenia. Pomimo braku śniegu na Rynku Wielkim czuć już atmosferę Świąt, a świetlne iluminacje i otwarte już lodowisko czekają na wszystkich. Punktem kulminacyjnym wyjazdu i jednocześnie prezentem od Świętego Mikołaja, był dla uczniów seans filmowy w Kinie Stylowy. Pełen ciekawych akcji i efektów film przygodowy „ Robin Hood. Początek” podobał się zarówno męskiej, jak i żeńskiej części widowni. Na koniec smakowita pizza, kilka fotek w świątecznej scenerii i..........powrót do szkoły. Było super!
Brzechwolandia uczy, bawi, wychowuje...
W okresie od 22 października do 22 listopada uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Suchowoli brali udział w realizacji projektu Brzechwolandia uczy, bawi, wychowuje. Projekt ten został wdrożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Uczniowie klasy I zorganizowali wystawę książek i rekwizytów kojarzonych z wierszami Jana Brzechwy. Następnie, zainspirowani twórczością tego autora projektowali i wykonywali okładki do wybranych książek. Swoje niezwykle udane prace prezentowali na szkolnej wystawie.
Uczniowie klasy II i III podczas odwiedzin w Gminnej Bibliotece Publicznej w Potoczku wybrali najciekawsze wiersze Jana Brzechwy. W kolejnym dniu wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z ogromnym zainteresowaniem słuchali wierszy Jana Brzechwy recytowanych przez Panią Dyrektor, Pana Dyrektora oraz kolegów z klasy VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum. Uczniowie klasy II zachęceni przykładem starszych kolegów przygotowali inscenizację wiersza Na straganie. Inscenizację, z wielkim powodzeniem, zaprezentowali uczniom klasy II i III oraz dzieciom z oddziałów przedszkolnych.
Starsi uczniowie wzięli udział w konkursach poświęconych twórczości Jana Brzechwy. Uczniowie IIIa wykonywali prace plastyczne nt. Bohaterowie utworów Jana Brzechwy natomiast uczniowie klasy IIIb wykazali się wiedzą o życiu i twórczości autora.
Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie zainspirowani działaniami prowadzonymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa konstruktywnie zagospodarują swój wolny czas i z przyjemnością sięgną po literaturę dla dzieci i młodzieży.
11
Niecodzienna lekcja historii
10 listopada 2018 r. po raz kolejny w naszej Małej Ojczyźnie zapłonęły Ognie Niepodległości. Uroczystość była hołdem dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz dla wszystkich patriotów, którzy narażali je, byśmy my mogli żyć godnie.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1800. Na placu szkolnym zebrała się młodzież szkolna, dzieci, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście. W uroczystości uczestniczyli: ksiądz Roman Palonka- proboszcz parafii Suchowola, ksiądz Artur Sokół-proboszcz parafii Bondyrz, wójt Gminy Adamów- Pan Dariusz Szykuła, przewodnicząca Rady Gminy- Pani Bożena Skiba, kierownik GOPS - Pani Danuta Jaworska, przewodnicząca Rady Rodziców- Pani Jadwiga Szynkarczuk, kierownik Niepublicznego Ośrodka Zdrowia w Suchowoli- Pan dr Eugeniusz Węcławik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej- Pani Elżbieta Kuźma, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec-Pan Ryszard Teterycz, gminny prezes OSP- Pan Stanisław Palonka. Podniosłego nastroju dodawała uroczystości obecność pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli, Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej, OSP w Suchowoli. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci z Posterunku Policji w Krasnobrodzie, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli oraz pracownicy medyczni z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suchowoli.
Następnie wszyscy zebrani w Pochodzie Niepodległościowym udali się do kościoła na dalszą część uroczystości. Podczas marszu przygrywała Kapela „Adamowiacy”.
Główna część uroczystości miała miejsce w kościele parafialnym, gdzie pod przewodnictwem księdza proboszcza odmówiono modlitwę za Ojczyznę i Polaków. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli zaprezentowali program artystyczny o tematyce patriotycznej. Występ rozpoczęli ubrani w biało- czerwone stroje uczniowie klas V tańcem narodowym-polonezem. Następnie uczniowie w patetycznym nastroju recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Kolejnym dziełem młodych artystów była zaprezentowana w świetle reflektorów pantomima „Pisk Orła Białego” przedstawiająca zabory Polski i jej odradzanie się. Była to przepiękna lekcja historii pokazana w sposób nietuzinkowy, która dostarczyła oglądającym wiele wzruszeń. Bardzo wymowny i widowiskowy był również „Taniec z flagą”.Koncert pieśni patriotycznej zaprezentował także zespół śpiewaczy „Roztoczańskie Echo”.
Po koncercie wszyscy uczestnicy udali się na plac przykościelny, gdzie nastąpiło uroczyste rozpalenie Ogni Niepodległości. W tej patetycznej scenerii zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zwierzyniec – Pan Ryszard Teterycz odczytał odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Następnie zapalono Ognie Niepodległości.
Na zakończenie dyrektor szkoły- Pani Maria Sak podziękowała instytucjom za pomoc w organizacji obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości a uczestnikom za wspólne świętowanie.
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości było okazją do wspólnego świętowania wydarzeń z przeszłości oraz zachętą do integracji i budowania wspólnej przyszłości. Niepodległość narodu jest bowiem dobrem wspólnym. Polską tożsamość definiują trzy wartości: wolność, poszanowanie godności człowieka oraz solidarność, one inspirują do wspólnego świętowania, są spoiwem dla wszystkich działań. Pamiętajmy zatem, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie naszej pięknej Ojczyzny dla przyszłych pokoleń Polaków.
20
Wycieczka do Janowa Lubelskiego
We wtorek 30 października 2018r. uczniowie klasy IV, V„a” i V„b” Szkoły Podstawowej w Suchowoli wybrali się na wycieczkę do Parku Rekreacji „Zoom Natury” w Janowie Lubelskim.
„Zoom Natury” to ponad 10 ha terenów rekreacyjnych położonych nad Zalewem Janowskim, gdzie oprócz laboratoriów wiedzy czy parku linowego znaleźć można pasaże spacerowe, plac energii z fontannami, escape room, plac kreatywny, siłownie zewnętrzne, kąpieliska oraz ogrody, pozwalające aktywnie spędzić wolny czas.
Na terenie Parku uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą w czterech nowoczesnych laboratoriach edukacyjnych: Zoom Natury, Runo Leśne, Awifauna i Troposfera oraz Energia i Recykling, łączących aktywne poznawanie świata z zabawą.
Po dwóch godzinach aktywnego, w pełni interaktywnego korzystania z laboratoriów, uczniowie udali się na warsztaty, wybrane drogą głosowania spośród sześciu dostępnych. Podczas warsztatów „Egzotyczne zwierzęta” uczniowie mogli nie tylko posłuchać fascynujących informacji i ciekawostek dotyczących egzotycznych zwierząt, ale też zadawać pytania i co najważniejsze - obejrzeć z bliska, a nawet dotknąć, czy potrzymać wybrane okazy. Natomiast podczas warsztatów „Eksperymenty szalonego chemika” uczniowie mieli okazję zobaczyć, a także samodzielnie przeprowadzić szereg eksperymentów, które dzięki użytym barwnikom i odpowiedniemu naświetleniu robiły niesamowite wrażenie.
Po obiedzie i zakupieniu pamiątek uczniowie mogli dać upust nagromadzonej energii w jednym z najatrakcyjniejszych parków linowych w Polsce. Po odpowiednim instruktażu oraz przejściu próbnej trasy szkoleniowej, uczniowie samodzielnie pokonywali odpowiednią dla ich wieku i wzrostu trasę żółtą, gdzie na wysokości 3 metrów wykazywali się odwagą i sprawnością fizyczną, pokonując 12 przeszkód, m.in. mostów, belek, beczek oraz ścianek i tyrolki.
Ostatnim punktem programu była gra terenowa na terenie Parku Rekreacji „Zoom Natury”, gdzie przez dwie godziny uczniowie musieli integrować się i jak najefektywniej współpracować w grupie tak, by sprawnie i szybko dostrzec wszystkie ukryte wskazówki i rozwiązać zadania, a w efekcie pokonać przeciwną drużynę, zdobywając większą ilość punktów.
Chociaż ten dzień był naprawdę wyczerpujący (zbiórka o 5.45, powrót o 19.00, po całym dniu atrakcji i przygód) i pełen wyzwań, to uczniowie wrócili cali, zdrowi i pomimo zmęczenia – z szerokimi uśmiechami na twarzach.
Podczas wycieczki opiekę na dziećmi sprawowały panie: Maria Sak, Agata Pióro, Anna Popławska oraz Małgorzata Szewczuk
opracowanie tekstu: Agata Pióro
29
WYCIECZKA DO MUZEUM ARMII KRAJOWEJ W BONDYRZU
Dnia 25.10. 2018 r. uczniowie klasy szóstej i siódmej szkoły podstawowej odwiedzili nowo otwarte Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Na miejscu czekał na nas syn założyciela muzeum, pan Edmund Sitek, który był naszym przewodnikiem. Bardzo dokładnie opowiedział historię założenia muzeum. Podkreślił, że jego ojciec stworzył je z myślą o przyszłych pokoleniach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli muzealne eksponaty oraz film dokumentalny pt. „Powstanie zamojskie 1942- 1944”. Była to pouczająca lekcja historii, ukazująca losy ich małej, bohaterskiej Ojczyzny podczas II wojny światowej.
Na koniec wycieczki wszyscy udali się do pobliskiej restauracji „Chata Rybaka”, gdzie mogli zjeść przepyszną pizzę i napić się gorącej herbaty. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.
11
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 18 października 2018 r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli przeżywali niezwykłą uroczystość – ślubowanie i pasowanie na uczniów klas pierwszych. To bardzo ważny i uroczysty dzień w życiu każdego pierwszaka i piękna tradycja. Ceremoniał Szkoły Podstawowej uwzględnia strój galowy, przysięgę na sztandar oraz pasowanie przez Dyrektora na ucznia. Podczas uroczystości towarzyszyli dzieciom rodzice, koledzy z punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych, klas II-III wraz z wychowawcami oraz Pani Dyrektor Maria Sak i Wicedyrektor Adam Flaga. Pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości zaprezentowali program artystyczny. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Następnie pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Po ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej w Suchowoli. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej w Suchowoli życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością. Powodzenia!
12
Powiatowe Igrzyska Dzieci w Szachy w SP6
14 Listopada 2018 roku w SP 6 w Zamościu odbyły się powiatowe igrzyska dzieci w szachy. Szkołę Podstawową w Suchowoli reprezentowało czworo uczniów z klas Vb oraz IIIa. Na szczeblu powiatowym okazaliśmy się najlepsi, jednocześnie zapewniliśmy sobie udział w zawodach na szczeblu Województwa. Najmłodsza okazała się być najlepszą reprezentantką- Emilia Bargiel wygrała 4 z 5 pojedynków pomimo tego, iż swoje mecze rozgrywała z zawodniczkami 3 lata starszymi. Pozostały skład drużyny to : Bartłomiej Sendłak, Michał Góra, Dawid Łagowski, opiekunem był pan Konrad Płuciennik
Igrzyska Młodzieży w Tenisie Stołowym
8 Listopada 2018 roku w Gorajcu odbyły się powiatowe igrzyska młodzieży w tenisie stołowym. Szkołę Podstawową w Suchowoli reprezentowała jedna dziewczyna Kinga Malicka VIII SP oraz trzech chłopców Daniel Klimek IIIGIM, Bartłomiej Teterycz VIII SP i Michał Szykuła VII SP. Niestety nikt nie przeszedł do kolejnego etapu, najbliżej awansu byli Kinga i Bartek ale w kluczowym meczu doznali porażki. Opiekunem był pan Konrad Płuciennik
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie