Życzenia świąteczne
WIGILIA SZKOLNA "JEST TAKI DZIEŃ"
- 15
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski…
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze"
Boże Narodzenie to święta miłości i oczekiwanie wigilijnego wieczoru, magii choinki i kolęd. W oczekiwaniu na zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia, jak każdego roku w naszej szkole zasiadamy do wspólnej Wigilii. Uczniowie wraz
z zaproszonymi gośćmi, rodzicami i pracownikami szkoły w rodzinnej atmosferze przeżywali świąteczne chwile w pokoju, wzajemnej bliskości życząc sobie wszystkiego, co najlepsze.Na początku uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Maria Sak, która powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności: księdza proboszcza Parafii w Suchowoli Romana Palonkę, wójta Gminy Adamów Pana Krzysztofa Pilipa, zastępcę wójta Gminy Adamów Panią Beatę Tyrka – Stećko, przewodniczącego Rady Gminy Adamów Pana Piotra Kostrubca, przewodniczącą Rady Rodziców Panią Bożenę Piżga oraz rodziców i młodzież szkolną, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Krótko przedstawiła znaczenie kultywowania naszych spotkań wigilijnych w odniesieniu do współczesnego wychowywania dzieci i młodzieży.
W niezwykły klimat spotkania wprowadziła nas część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy II i III, których wspomogła uczennica klasy I Agata Najda przepiękną grą na skrzypcach oraz zespół instrumentalny pod kierunkiem Pana Adama Flagi. Nowym członkiem zespołu został uczeń klasy III Wojtek Borsuk. Mali artyści przypomnieli nam, jak obchodzono Święta dawniej i dziś. Cała szkoła rozbrzmiewała ciepłem dziecięcych śpiewów
i recytowanych tekstów, przepełnionych serdecznością i życzliwością. Nad przygotowaniem uczniów i nad przebiegiem części artystycznej czuwali wychowawcy Pani Anna Lalik i Pan Andrzej Jarszak.Następnie odbył się koncert kolęd. Każda z klasa złożyła u stóp Dzieciątka w podarku pięknie zaśpiewaną kolędę lub pastorałkę. Dzięki różnej interpretacji kolędy i pastorałki nabrały niezwykłego brzmienia i kolorytu. Królowały naprzemienne głosy, instrumenty perkusyjne, układy gestykulacyjne itp.. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania rodziców i pracowników szkoły.
Po odczytaniu Ewangelii i modlitwie poprowadzonej przez księdza Romana Palonkę. Pan Wójt oraz Pani Dyrektor złożyli wszystkim z głębi serca płynące życzenia, przełamaliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wspólnej, szkolnej wieczerzy wigilijnej.
Łącząc historię ze współczesnością uświadamiamy sobie, że to, co w życiu jest najważniejsze, jest ponadczasowe. Dziękujemy za obecność, trud włożony w przygotowanie części artystycznej, tradycyjnych wigilijnych przysmaków, świąteczny wystrój oraz wspólnie przeżyty czas.
Dziękujemy Pani Katarzynie Bosiak za zaprojektowanie i wykonanie scenografii, nauczycielom, wychowawcom za czynną pomoc, przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za prowadzenie koncertu kolęd, Panu Tomaszowi Powroźnikowi za pomoc techniczną, Antkowi Fladze za czuwaniem nad nagłośnieniem. Dziękujemy również rodzicom i Paniom kucharkom za przygotowywanie potraw, i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby w tym szczególnym dniu panowała niezwykła atmosfera.
Andrzej Jarszak
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
- 2
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który w naszej szkole nabiera jeszcze bardziej magicznego wymiaru dzięki zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej
i rodziców. Tegoroczna edycja konkursu na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową nie tylko rozbudziła ducha kreatywności, ale także przypomniała, jak ważne są tradycje, współpraca i wzajemna pomoc. W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Nastrój świąt pachnących igliwiem i cynamonem zaczął się już na początku grudnia, kiedy uczniowie stroili swoje klasy choinkami, a następnie rozpoczęli wypiekanie świątecznych pierniczków.Uczniowie chętni do udziału w konkursie w domu wraz z rodzicami przygotowali piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Czas spędzony na tych pracach pozwolił na kultywowanie świątecznych tradycji i czerpanie radości z przygotowań do świąt. Wspólne przygotowanie prac pozwoliło na zacieśnienie więzi rodzinnych i relacji rówieśniczych. Była to atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego. Powstały piękne prace, które zachwycały pomysłowością
i kreatywnością. Jury powołane do oceny prac i wyboru tych najpiękniejszych miało nie lada problem.
Po dłuższych rozmowach jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach:Punkt Przedszkolny i oddziały przedszkolne:
- I miejsce – Szymon Bodys – punkt przedszkolny
- II miejsce – Korol Kolano / Izabela Dziekan – 0a
- III miejsce – Marcel Górnik - 0a
- Wyróżnienie – Oliwia Mołdoch - 0b
Klasy I - III:
- I miejsce – Martyna Wyrwa- kl. III
- II miejsce – Radosław Grela- kl. III
- III miejsce – Lena Szpyra- kl. I
- Wyróżnienie – Maksymilian Wyrwa – kl. II i Aleksandra Kudełka – kl. II
Klasy IV - VIII:
- I miejsce – Adam Piłat – kl. VI
- II miejsce – Alicja Powroźnik – kl. VI / Blanka Bosiak – kl. IV
- III miejsce – Wojciech Bodys – kl.IV
- Wyróżnienie Hubert Zub – klasa V
Praca Martyny Wyrwy reprezentuje naszą szkołę w konkursie „ALE BOMBKA” organizowanym przez PSB Mrówka. Wszystkich uczniów i rodziców zachęcamy do głosowania na tę piękną bombkę. Prace Aleksandry Kudełki i Wojciecha Bodysa reprezentowały naszą szkołą w Wojewódzkim Konkursie na ozdobę choinkową zorganizowanym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty – otrzymaliśmy podziękowania za udział. Wszystkie prace wzięły udział w kiermaszu świątecznym, który w tym roku cieszył się ogromną popularnością.
Warto podkreślić, że konkursy i kiermasze świąteczne to nie tylko świetna okazja do wykazania się talentem, ale także forma realnego wsparcia dla lokalnej społeczności. Dzięki dochodowi z kiermaszu udało się przygotować upominki, które wywołały uśmiechy na twarzach pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. To piękny gest pokazujący, jak wiele radości można czerpać z dzielenia się dobrem z innymi.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wkład włożony
w przygotowanie pracy i pomysłowość.Joanna Skrzyńska-Kudełka, Aleksandra Kolano
PIERNIKOWY ZAWRÓT GŁOWY
- 13
Dnia 17 grudnia Panie: Joanna Skrzyńska-Kudełka i Aleksandra Kolano przeprowadziły lekcję otwartą. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy zajęć świetlicowych oraz projektu ,,Aktywny przedszkolak", zaproszona została także Dyrektor szkoły Pani Maria Sak oraz nauczyciele.
Dzieci pod kierunkiem Pań wykonywały świąteczne pierniki. Ubrane w piękne, kolorowe fartuszki samodzielnie i z wielkim zapałem wyrabiały ciasto oraz przygotowywały lukier według domowej receptury. Wszystkie dzieci z ciekawością i zniecierpliwieniem oczekiwały na najważniejszą rzecz – samodzielny wybór kształtu piernika, dekorację oraz degustację. W sali unosił się zapach przypraw korzennych, który idealnie współgrał
z dźwiękami kolęd, śpiewanych przez dzieci.Lekcja była świetną okazją do wysłuchania informacji o tym, skąd się wziął zwyczaj przygotowywania pierników, co oznaczał oraz poznania ciekawostek o dawnych zwyczajach
i tradycjach. Wszystkim uczestnikom zajęć oraz obserwatorom pierniczki bardzo smakowały. Część wypieków dzieci zabrały do domu, aby poczęstować rodziców. Podczas zajęć dzieci poznały historię pierników, ich symbolikę oraz ciekawostki dotyczące tradycyjnych zwyczajów i tradycji świąt bożonarodzeniowych.Lekcja była świetną okazją do zacieśniania wzajemnych relacji, nauki współdziałania, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
Joanna Skrzyńska – Kudełka, Aleksandra Kolano
Wigilia szkolna
Wigilia szkolna
Dnia 20.12.2024 r.
Harmonogram
1. 8.00 - Spotkanie z wychowawcami.
2. 8.45 - Zbiórka na hali.
3. 9.00 - Powitanie dyrektora szkoły.
4. 9.10 – Występ uczniów klasy II i III „Wigilijne tradycje”.
5. 9.50 – Koncert kolęd.
6. 10.50 – Modlitwa i dzielenie się opłatkiem.
7. 11.00 – Wieczerza wigilijna.
Rozwóz:
1. 12.40 – klasy 0-IV
2. 13.30 – klasy V-VIII
Gminny Turniej Tenisa Stołowego
Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnych Rozgrywkach w Tenisie Stołowym, które odbyły się 11 grudnia w SP w Szewni Górnej. Zdobyliśmy cztery I miejsca na sześć kategorii.
Oto wyniki naszych zawodników:
I miejsce:
Bosiak Blanka kl. IV
Płuciennik Gabriel kl. IV
Piłat Adam kl. VI
Sierkowski Paweł kl. VIII
II miejsce:
Korol Krystian kl. IV
Pliżga Mikołaj kl. VIII
III miejsce:
Greszta Igor kl. V
Bul Diana kl. VI
Struś Aleksandra kl. VIII
Wszystkim uczniom, którzy znaleźli się na podium, serdecznie gratulujemy!
Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole
- 6
Mikołaju chodź tu do nas,
Pora by nasz strach pokonać,
Bardzo bardzo Cię prosimy,
Usiądź Mikołaju z nami,
A piosenkę zaśpiewamy…
Święty Mikołaj znany jest jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku 6 grudnia obdarowuje je prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w tym dniu dostają mnóstwo prezentów, a te, które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgę, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem. Na szczęście w naszej szkole wszystkie dzieci zasłużyły na prezenty.
Tego dnia wszyscy uczniowie ubrani byli na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach z niecierpliwością czekali na Świętego Mikołaja. Kiedy już się pojawił, najwięcej emocji i radości wzbudził u dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz u najmłodszych uczniów klas I – III. Zachwycone wizytą niezwykłego gościa śpiewały piosenki i recytowały wiersze.
Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo oczekiwana chwila – rozdawanie prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Była to również niecodzienna okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem.Nie tylko młodsi czekali na wyjątkowego gościa. Także w klasach starszych radość była ogromna, gdy uczniowie obdarowani zostali upominkami. Miłą niespodziankę tego dnia przygotował Wójt Gminy Adamów Pan Krzysztof Pilip, który również odwiedził wszystkich uczniów, a także pracowników szkoły obdarowując słodyczami.
Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać nimi innych, dlatego pamiętajmy o wszystkich, którzy potrzebują pomocy.
Do następnego roku drogi Święty Mikołaju!!!
Martyna Kozłowska
ŚWIAT MAGII I WRÓŻB - ANDRZEJKI
- 9
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Zawsze przynoszą one mnóstwo pozytywnych wrażeń. Tak też było i w tym roku. Przebrani za bohaterów popularnych bajek i filmów uczniowie i wychowankowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli tańczyli przy ulubionych piosenkach. Zabawa przeplatana była tradycyjnymi wróżbami takimi jak lanie wosku czy losowanie imienia wybrańca. Były też rzuty kostką, bucikiem, wróżby z kartami i miseczkami. Po zabawie dzieci z młodszych grup raczyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Uczniowie klas 4-8 bawili się na dyskotece. Na prośbę uczniów tutaj również był to bal przebierańców, w którym udział wzięła większość uczniów. Wspólnie spędzony czas był okazją do dobrej zabawy i radości. Wszyscy się świetnie bawili, a muzyka niosła się po całej szkole. W czasie dyskoteki czynna była kawiarenka, w której dostępne były napoje i ciasta przygotowane przez rodziców.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa. W naszej szkole radości oraz uśmiechu było wiele, dlatego wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną andrzejkową imprezę.
Joanna Skrzyńska-Kudełka, Aleksandra Kolano
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie