•                Podróż w czasie
            • Podróż w czasie

• W dniu 14 września w naszej szkole odbył się pokaz historyczny „Konflikty XX wieku” w wykonaniu grupy „Patriotic”. Uczniowie wysłuchali barwnych opowieści związanych z II wojną światową, wzbogacili wiedzę o przebiegu kampanii wrześniowej 1939 roku, o działaniach wojennych na wielu frontach i ofiarach wojny. Poznali sylwetki niektórych żołnierzy wyklętych m.in. rotmistrza Pileckiego. Uzyskali informacje o polskim podziemiu niepodległościowym.

Prezentacja faktów historycznych była połączona z prezentacją broni i umundurowania z okresu II wojny światowej. Każdy uczeń  miał możliwość obejrzenia eksponatów oraz wykonania pamiątkowych zdjęć. Najwięcej radości sprawiło wszystkim przymierzanie  strojów, jakie nosili żołnierze oraz trzymanie broni, jaka była wykorzystywana w czasie walk.

„Podróż w czasie” okazała się bardzo ciekawą lekcją historii i podobała się wszystkim uczniom.

Oprac. Maria Jakubiszak

•             Narodowe Czytanie 2023
            • Narodowe Czytanie 2023

•          Dnia 8 września 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli wraz z Dyrekcją                    i nauczycielami wzięli udział w Gminnym Narodowym Czytaniu powieści Elizy Orzeszkowej pt. ,,Nad Niemnem”. Wydarzenie odbyło się w malowniczej scenerii nad zalewem w Jacni. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy, zespołów ludowych, kół gospodyń wiejskich, szkół oraz innych organizacji działających na terenie gminy Adamów. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
                          Co roku Para Prezydencka wybiera jedną lekturę, którą czyta cała Polska. W tym roku mieliśmy przyjemność czytać ,,Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. To nastrojowa książka, napisana barwnym językiem, a zarazem sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Dzieło to jest połączeniem dydaktyzmu  z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycją. Była to okazja, aby spotkać się             z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, przypomnieć sobie ich rozmowy o Polsce, ale też ich codzienne pogawędki „przy polskim stole”.

Nasi uczniowie wraz z Dyrekcją i nauczycielami przygotowali wystąpienie w formie inscenizacji.                W odpowiednio dobranym stroju, oddające klimat tamtych czasów, każdy odegrał swoją rolę. Wspólnie spędzone chwile z książką, skłoniły do refleksji,  dotyczących istotnych kwestii naszego kraju, a perypetie bohaterów podsyciły ciekawość związaną  z ludzką naturą.

Ponadto w naszej szkole zorganizowano wystawę prac uczniów kl. V – VIII  dotyczących biografii Elizy Orzeszkowej oraz informacji odnoszących się do samego dzieła.

Narodowe Czytanie propaguje czytelnictwo i polską literaturę. Dzięki niemu znajomość narodowych dzieł nie ogranicza się tylko do lekcji języka polskiego. Publiczne czytanie sprawia, że literatura  wciąż żyje w społecznym życiu.

Oprac. Joanna Kamińska

• IV Edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie”

• Informujemy o IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie”. Konkurs ma charakter otwarty, może wziąć w nim udział każda zainteresowana osoba, która profesjonalnie lub amatorsko zajmuje się fotografią i jest mieszkańcem Powiatu Zamojskiego. Zdjęcia na konkurs można zgłaszać do 29 września 2023 roku.

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia, wraz z imieniem i nazwiskiem autora, znajdą się w kalendarzu Powiatu Zamojskiego na 2024 rok.

Nagrody finansowe w konkursie ufundowane przez Powiat Zamojski, zostaną przyznane za I, II i III miejsce, odpowiednio w wysokości: 1000,00 zł, 800,00 zł i 600,00 zł. Ponadto autorzy 9 wyróżnionych prac, otrzymają nagrody w wysokości po 200,00 zł.

Plakat, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Powiatu zamojskiego.

Link do konkursu IV Edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie” - Powiat Zamojski

•    ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 2023/2024!
            • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024!

• Dnia 4 września 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły   i rodzicami spotkali się na apelu inaugurującym rok szkolny 2023/24. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą     w kościele, po której uczniowie przeszli pieszo do szkoły, prowadzeni przez poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor szkoły, pani Maria Sak uroczyście powitała zebranych w nowym roku szkolnym. Skierowała do obecnych życzenia na nadchodzące miesiące. Wspomniała także nauczycieli, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę oraz zmarłą niedawno panią Zofię Niewiadomską. W imieniu rodziców, życzenia uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła przewodnicząca Rady Rodziców, pani Bożena Pliżga.

Na apelu nie zabrakło wspomnienia tragicznego września 1939r. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy walczyli, cierpieli i umierali w czasie drugiej wojny światowej, byśmy mogli żyć w niepodległej Polsce.

Klasa VI wprowadziła wszystkich w nastrój nowego roku szkolnego. Uczniowie nie bez żalu pożegnali wakacje, ale wyrazili też radość, że oprócz obowiązków, czekają przyjaciele i szkolna przygoda.  Szóstoklasiści złożyli nauczycielom, koleżankom i kolegom życzenia, rodzące w sercu optymizm. Wyrazili nadzieję, że na koniec roku spotkamy się bogatsi w wiedzę i wartościowe doświadczenia.

Jolanta Flaga