11 listopada 2024 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Suchowoli wraz z władzami, radnymi i pracownikami Urzędu Gminy Adamów oraz rodzicami, mieszkańcami, przedstawicielami organizacji, zespołów, kapel, stowarzyszeń i instytucji z terenu gminy, świętowała Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: przedstawiciel starosty Powiatu Zamojskiego, radny Rady Powiatu – Piotr Zawiślak, przewodniczący Rady Gminy Adamów - Piotr Kostrubiec, zastępca wójta Gminy Adamów – Beata Tyrka – Stećko, sekretarz Gminy Adamów – Witold Marucha, gminny komendant Ochotniczej Straży Pożarnej– Stanisław Palonka z delegacjami jednostek OSP i pocztem sztandarowym OSP w Suchowoli, żołnierze Batalionu Logistycznego w Zamościu , kustosz Muzeum Historycznego Światowego Związku Żołnierzy AK w Bondyrzu – Edmund Sitek, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej-Agnieszka Kuropatnicka .
Celem przedsięwzięcia Szkoły Podstawowej w Suchowoli oraz Wójta Gminy Adamów była integracja społeczności lokalnej w duchu patriotycznym oraz oddanie hołdu bohaterom , dzięki którym możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju.
Uroczystość miała przebieg dwuetapowy. Pierwsza część odbyła się na placu szkolnym, który zdominowały biało czerwone barwy. Ponad głowami zebranych powiewały dumnie biało-czerwone flagi, które dzierżyli w swoich dłoniach także wychowankowie z oddziałów przedszkolnych. Uroczystości towarzyszył podniosły nastrój i powaga.
Na wstępie pani Dyrektor- Maria Sak powitała przedstawicieli władz, zaproszonych gości oraz społeczność szkolną, rodziców, poczty sztandarowe, wojsko, druhów OSP oraz wszystkich uczestników uroczystości, którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie.
Następnie odbył się ceremoniał wciągnięcia flagi państwowej na maszt przez wojsko.
Po wydaniu komend przez pana Adama Flagę i zagraniu pobudki przez trębacza - Rafała Lupę, na placu rozległ się śpiew Mazurka Dąbrowskiego. W tym samym czasie polska flaga wspięła się na maszt, by z dumą powiewać i prezentować barwy ojczyste.
Po części oficjalnej głos zabrał wójt Gminy Adamów - pan Krzysztof Pilip, który powitał uczestników uroczystości i odczytał odezwę Wojewody Lubelskiego.
Następnie wszyscy udali się do kościoła. Pochód rozpoczynały poczty sztandarowe, za którymi grupa artystyczna z dumą niosła wielką, biało- czerwoną flagę. Za flagą maszerowało wojsko i druhowie OSP, tuż za nimi szli przedstawiciele władz, zaproszeni goście, młodzież szkolna z nauczycielami, rodzice oraz mieszkańcy gminy. Podczas przemarszu uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli zaświecili znicz i złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej, przy szkole. Podczas przemarszu towarzyszyła uczestnikom pochodu nuta patriotyczna.
Po mszy świętej, celebrowanej przez księdza proboszcza Romana Palonkę, odprawionej w intencji naszej Ojczyzny w kościele zabrzmiała pieśń „Boże coś Polskę”. Wójt Gminy Adamów wygłosił przemówienie do mieszkańców, w którym zwrócił szczególną uwagę na wartości ponadczasowe: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz podkreślił istotę współczesnego patriotyzmu. Następnie rozpoczęła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Suchowoli pod czujnym okiem opiekunów. Montaż słowno- muzyczny opracowany przez panią dyrektor Marię Sak i nauczyciela historii panią Ewę Nieć, był wzruszającą opowieścią o trudnych, ale dumnych dziejach naszej Ojczyzny.
Kronikę dziejów niepodległościowych pięknie zaprezentowali: Nikola Szykuła -przewodnicząca SU i Szymon Skrzyński – uczeń klasy VI. Oprawę wokalno-muzyczną przygotowali członkowie chóru szkolnego pod opieką pana Adama Flagi.
Każde wypowiedziane i wyśpiewane słowo było przemyślane, odpowiednio dobrane i wyważone. Dokładnie opisywało istotę historycznych wydarzeń, które doprowadziły najpierw do utraty niepodległości, a potem do długiej i bolesnej drogi prowadzącej do jej odzyskania. Oprócz pieśni patriotycznych i wierszy, uczniowie zaprezentowali scenki ukazujące wydarzenia z czasów rozbiorów Polski i powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy, przygotowane przez panią Ewę Nieć i Małgorzatę Romaszko. Wzruszającym dopełnieniem części artystycznej był występ dzieci z oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego, które w pięknych strojach zaprezentowały pieśń sławiącą uroki naszej kochanej Ojczyzny oraz polonez w wykonaniu uczniów klasy II i III pod kierunkiem Pani Katarzyny Bosiak. Występ kończył bardzo wymowny „Taniec flagi”, przygotowany przez panią Ewę Nieć wraz z uczniami kl. III, IV i V. Całość uroczystości uzupełniała przepiękna, patriotyczna scenografia przygotowana przez nauczycieli z dającym do myślenia hasłem „Póki Polska żyje w nas…”.
Podniosły charakter uroczystości, wymowne pieśni i wiersze oraz piękny wystrój sprawiły, że niejednemu zakręciła się łza w oku. Ta żywa lekcja historii na długo zapadnie w pamięci uczestników uroczystości, uświadomiła bowiem wszystkim istotę wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz rolę integracji w imię dobra wspólnego.
Wymownym akcentem było wspólne odśpiewanie na zakończenie ”Roty”- pieśni patriotycznej uważanej za drugi hymn narodowy Polaków.
Po części artystycznej nastąpiły podziękowania zarówno ze strony wójta Gminy Adamów jak i dyrektora szkoły. Następnie delegacje udały się na pięknie przystrojony cmentarz parafialny w celu złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych w latach 1939-1944, przy którym honorową wartę pełnili żołnierze Batalionu Logistycznego z Zamościa, na czele z kapral Pauliną Ciołek. Wymownym momentem było zapalenie symbolicznego znicza przez wolontariuszy Szkolnego Klubu Caritas , którzy pod kierunkiem pana Marka Kaniuka sprawują opiekę nad grobami.
Impreza zakończyła się wspólną biesiadą przy gorącym bigosie, przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Feliksówki oraz słodkim poczęstunkiem w postaci patriotycznych rogalików, przygotowanych przez rodziców uczniów SP w Suchowoli.
Cieszy fakt , że wspólny wysiłek i integracja społeczności szkolnej i lokalnej przyniosła oczekiwane efekty, wzbudziła patriotyzm i refleksję nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością naszej Ojczyzny oraz uświadomiła, że ponadczasowe wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie to świętość, to nasza świadomość narodowa i nasza tożsamość. „Póki Polska żyje w nas…” naród nie zginie.