W ramach realizacji programu konkursowego Lasów Państwowych „Klasa z drewna” Szkoła Podstawowa w Suchowoli zorganizowała ciąg wydarzeń o charakterze promującym lasy.
Wraz z początkiem kalendarzowej jesieni w Szkole Podstawowej w Suchowoli został zorganizowany konkurs plastyczno - techniczny pt. „Jesienne drzewo”. Uczestnikami konkursu były dzieci z punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem oraz głową pełną pomysłów przystąpili do działania. Praca nad realizacją zadania dała dzieciom wiele radości. Kreatywność i pomysłowość wykonania prac każdego dnia przyciąga wielu zaciekawionych uczniów i rodziców. Oceniające je jury nie było
w stanie określić, która z prac jest tą naj…, dlatego też postanowiło przyznać nagrodę o wartości 300 zł dla wszystkich uczestników. Fundatorem nagrody była Rada Rodziców.
W ramach wygranej uczestnicy konkursu udali się na wycieczkę do miejscowości Jacnia. Oddziały przedszkolne autobusem, natomiast klasy I-III wyruszyły w pieszą wędrówkę poprzez roztoczańskie lasy przemierzając trasę z Suchowoli do Jacni. Na miejscu dzieci skorzystały z poczęstunku oraz zabaw oferowanych przez Spółdzielnię Adamowianka. Spacerując wzdłuż ścieżki edukacyjnej rozgościły się w lesie Brzechwy, gdzie wśród piękna natury jesiennego lasu słuchały wierszy Jana Brzechwy, a nadmiar energii został wykorzystany na jakże ciekawym placu zabaw.
Ponadto uczestnicy konkursu spotkali się z rodzicami na zajęciach edukacyjnych pod hasłem „ Co nam daje las”. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się o wielu bardzo ważnych funkcjach drzew i lasu. Efektem spotkania były prace plastyczne prezentujące dziecięce rozumienie tematyki spotkana i tego co z niego zapamiętały. Przedsięwzięcie świetnie wpisywało się w realizację programu Lasów Państwowych „Klasa z drewna”, a dodatkowo dało dzieciom wiele pożytecznych informacji i radości.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody dzieci włączyły się również do ogólnopolskiej kampanii Strażników Lasu „Przytul drzewo”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. Zielona energia drzew ma również niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Za udział w kampanii szkoła otrzymała certyfikat, a dzieci dodatkową możliwość obcowania z naturą.
Starsze klasy również włączyły się do akcji, przygotowały bowiem ulotki na temat wartości lasu i rozpropagowały je wśród miejscowej ludności zostawiając w miejscowym ośrodku zdrowia, aptece, sklepie spożywczym czy przekazując Kołom Gospodyń Wiejskich. Celem akcji było zachęcenie do dbania o wspólne dobro, jakim są lasy.
Podsumowaniem happeningu jest wystawa prac plastycznych uczniów i wychowanków Szkoły. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się i racjonalnego korzystania
z dobrodziejstwa jakim są lasy.
Opracowała Joanna Skrzyńska-Kudełka.