• Aktualności

          • Razem na Święta
            • Razem na Święta

            • Dyrekcja Szkoły Podstawowej  w Suchowoli  serdecznie zaprasza nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, uczniów i ich rodziców oraz  wszystkich ludzi dobrego serca do wzięcia udziału w  akcji charytatywnej na rzecz Seniorów . Celem naszej inicjatywy jest zarówno zachęcanie do niesienia pomocy innym jak również budowania więzi międzypokoleniowych i kształtowania poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

              „ Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą….(ks.J.Twardowski)

              Pandemia  to trudny czas dla nas wszystkich, ale w szczególności dla ludzi starszych. W tym szczególnym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykły gest życzliwości. Nie zapomnijmy o nich !

              Program wsparcia dla Seniorów:

              1)   „Podziel się książką z Seniorem” - akcja  mająca na celu pomoc w dostępie do kultury przez osoby starsze czy uboższe. Każdy z nas może dołożyć swoja cegiełkę, wystarczy dostarczyć do szkoły  książkę przyjazną dla osób starszych, która zaciekawi, uszczęśliwi, rozbawi…Zebrane  książki zostaną  odkażone i przekazane  instytucjom, które otoczyły troskliwą  opieką Seniorów. Zachęcamy do udziału!

              2)    „Razem na święta”-wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i ozdób świątecznych, które przekazane zostaną  pensjonariuszom DPS i osobom samotnym zamieszkałym  na terenie Gminy Adamów .

              3)    „Serce dla Seniora”-Przygotowanie słodkich upominków (np. piernikowych serduszek)  i obdarowanie nimi osób starszych , przebywających w  DPS

              UWAGA!

              Książki, wykonane własnoręcznie kartki i ozdoby świąteczne oraz piernikowe serduszka   należy dostarczyć do szkoły do 15 grudnia ( przy wejściu głównym,  od strony sali gimnastycznej będą przygotowane pudełka na składowanie upominków )

               

                                                                                                                         Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                         DYREKCJA SZKOŁY

          • Aktualne zasady bezpieczeństwa w przypadku zakażenia
            • Aktualne zasady bezpieczeństwa w przypadku zakażenia

            • Pozytywny wynik testu to początek bezwzględnej izolacji osoby zakażonej i wszystkich domowników. Wymaga również stałej kontroli stanu zdrowia – mierzenia temperatury i obserwowania objawów grypopodobnych. Sprawdź, co należy robić w takiej sytuacji.

              Pozytywny wynik na koronawirusa – co robić w takiej sytuacji?

              Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu powinieneś:

              • pozostać w domu,
              • obserwować swoje samopoczucie,
              • pozostawać w kontakcie z lekarzem rodzinnym.

              W wypadku pogorszenia samopoczucia i stanu zdrowia udaj się na oddział zakaźny szpitala lub wezwij karetkę pogotowia, dzwoniąc pod numer nr 112.

              Przebieg choroby – izolacja osoby zakażonej

              Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Czas trwania izolacji zależy od objawów klinicznych choroby COVID-19 i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu czy izolatorium.

              Po 7 dniach izolacji domowej lekarz POZ zadzwoni do Ciebie i przeprowadzi wywiad. Wtedy też ustali, jak długo ma trwać Twoja izolacja. Informacje na ten temat znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.

              Kiedy może nastąpić koniec izolacji? To zależy od terminu wystąpienia pierwszych objawów i ich zakończenia. Izolacja kończy się po 3 dniach bez objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych objawów.

              Podczas izolacji pozostań w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować Cię do wyznaczonego izolatorium.

               Domownicy osoby zakażonej – kwarantanna

              Twoi domownicy podlegają kwarantannie i powinni obserwować stan swojego zdrowia. Ten obowiązek rozpoczyna się dla nich od dnia uzyskania przez Ciebie pozytywnego wyniku testu. I etap kwarantanny domowników to okres izolacji osoby chorej. II etap kwarantanny trwa 7 dni i rozpoczyna się po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Objęcie domowników kwarantanną nie wymaga decyzji organu PIS.

              Ważne! Zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProteGO Safe pomoże innym osobom uzyskać anonimową informację, że mogły się zarazić.

              Zwolnienie lekarskie z pracy

              Nie musisz się tym zajmować. Twój pracodawca otrzyma informację o Twojej sytuacji. Jest ona przetwarzana w systemie teleinformatycznym EWP i udostępnia ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

              Co w sytuacji, gdy pracodawca nie otrzyma takiej informacji?

              Złóż oświadczenie o przebywaniu na izolacji. Masz na to 3 dni od zakończenia izolacji. Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:

              1. Dane osobowe

              • imię i nazwisko
              • numer PESEL
              • serię i numer dowodu osobistego lub paszportu

              2. Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia.

              3. Twój podpis.

              Pod tym adresem znajdziesz dokładne informacje, jak zachowywać się w trakcie izolacji domowej: www.gov.pl/web/koronawirus/mam-koronawirusa-i-jestem-w-izolacji-domowej

              Jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa, w jaki sposób przygotować się do testu na koronawirusa, w jakich sytuacjach należy się zasiłek opiekuńczy na dziecko – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na www.gov.pl/web/koronawirus To rządowa strona, na której znadują się wiarygodne i sprawdzone informacje na temat koronawirusa.

          • KOMUNIKAT !
            • KOMUNIKAT !

            •  

              Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 24 listopada 2020 r. informuję, że od poniedziałku, tj. od 30 listopada 2020 r. do  03 stycznia 2021 r. przedłuża się zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas I – VIII szkoły podstawowej.  Od 30 listopada 2020 r. będzie można prowadzić w szkole zajęcia sportowe z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Dotyczy to zajęć prowadzonych w oddziałach sportowych w szkołach podstawowych.

              • Lekcje nadal będą prowadzone zdalnie z wykorzystaniem E- dziennika i aplikacji MS Teams ( dopuszcza się  w szczególnych przypadkach  korzystanie z aplikacji Messenger)                                  
              • Uczniowie kl. I-VIII pracują zgodnie z obowiązującym dotychczas tygodniowym rozkładem zajęć.
              • Na każdej lekcji nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność uczniów na lekcji.
              • Wychowawca systematycznie monitoruje frekwencję uczniów.
              • Obecność uczniów na zdalnych lekcjach  jest obowiązkowa.
              • Uczniom z klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 szkoła zapewnia opiekę świetlicową( po wcześniejszym zadeklarowaniu  takiej potrzeby przez rodziców)
              • Oddziały przedszkolne funkcjonują bez zmian- nauczanie stacjonarne .
              • Dzieciom z oddziałów przedszkolnych zapewniony jest dowóz, zgodnie z obowiązującym dotychczas harmonogramem.

              Dla uczniów klasy VIII  organizowane są w szkole konsultacje (indywidualne, bądź w małych grupach) z przedmiotów egzaminacyjnych : język polski, matematyka, język angielski, język rosyjski.                                 Za organizację  konsultacji odpowiedzialny jest wychowawca klasy.

              Ferie zimowe w całej Polsce:  4- 17 stycznia

              Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19.

               

              Z poważaniem

              Dyrektor szkoły

                                                                                                                                                                           Maria Sak

          • Komunikat Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
            • Komunikat Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

            • W związku z wprowadzonym w szkołach nauczaniem zdalnym, docierają do nas sygnały, iż rodzice mają wątpliwości, co do trybu pracy Poradni w aktualnej sytuacji. Bardzo proszę o przekazanie rodzicom informacji, iż nasza placówka nie jest objęta zdalną formą pracy, tylko nadal realizuje swoje zadania w trybie stacjonarnym. Przeprowadzamy badania diagnostyczne, prowadzimy terapię psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną oraz udzielamy porad i konsultacji, zarówno w siedzibie Poradni w Zamościu, jak i w oddziale zamiejscowym w Szczebrzeszynie. Na podstawie badań na bieżąco wydawane są dokumenty postdiagnostyczne – opinie oraz orzeczenia.

              Praca odbywa się z zachowaniem wprowadzonych procedur i zasad sanitarnych. W trosce o dzieci, które przebywają na terenie Poradni, ograniczamy do niezbędnego minimum przebywanie osób z zewnątrz w placówce. Rodzice, w miarę możliwości, oczekują na dzieci poza budynkiem Poradni. Wszystkie wizyty są umawiane telefonicznie. Telefonicznie udzielamy również wszelkich informacji.

              Pomoc naszą kierujemy również do nauczycieli, dlatego w załączniku przesyłam list do nauczycieli z prośbą o przekazanie go wszystkim zainteresowanym.

              Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia,

              Joanna Dunal- dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Zamościu

          • Szachmaks 2020
            • Szachmaks 2020

            • W niedzielę 26.10.2020 odbył się Internetowy Konkurs Szachmaks IV. Były to oficjalne Mistrzostwa Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych (Solvingu Juniorów).

                     Szachmaks jest oryginalną koncepcją konkursu szachowego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Nie trzeba mieć kategorii ani rankingu szachowego, żeby w nim uczestniczyć. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych od klasy 2, z podziałem na kategorie wiekowe w każdym roczniku.

                     Szkołę Podstawową w Suchowoli reprezentowało 8 uczniów z klas II, V oraz VIIb. Aż 5 reprezentantów naszej szkoły uplasowało się w pierwszej trójce na poziomie województwa. Byli to następujący uczniowie:

              • Olaf Bohn IISP- 3 miejsce w województwie
              • Emilia Bargiel VSP- 2 miejsce w województwie
              • Emilia Pakuła VSP- 3 miejsce w województwie
              • Bartłomiej Sendłak VIIb SP- 1 miejsce w województwie
              • Dawid Łagowski VIIb SP- 2 miejsce w województwie

              Pozostali uczestnicy biorący udział w konkursie to: Antek Flaga, Krzysztof Panas oraz  Michał Góra.

                      Wszystkim gratulujemy, ciężko pracujemy i liczmy na więcej udanych startów.

              Oprac. Konrad Płuciennik

          • Szkoła do Hymnu.
            • Szkoła do Hymnu.

            • Przyłączając się do ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła do Hymnu”, 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 przedszkolaki ze wszystkich grup zebrały się w holu szkoły, by wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. Akcja miała na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz krzewienie wśród najmłodszych przynależność narodowej.

          • Ślubowanie klasy I
            • Ślubowanie klasy I

            • Dnia 13 października 2020 roku w Szkole Podstawowej w Suchowoli odbyło się ślubowanie klasy I.

              Ze względu na obowiązujący w naszym kraju stan epidemii, uroczystość odbyła się w kameralnej atmosferze z udziałem wychowawcy i Wicedyrektora.

              Pan Wicedyrektor Adam Flaga dokonał aktu pasowania na uczniów, następnie pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną. Na koniec były upominki i pamiątkowe fotografie. Rodzice otrzymali zdjęcia swoich pociech. Dla wszystkich uczniów, rodziców i wychowawcy był to wyjątkowy dzień.

               

              Grono Pedagogiczne gratuluje wszystkim pierwszakom !

               

               

                                                                                          opracowała:
              Anna Lalik  

          • Konkurs dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej pt. „Spisowa krzyżówka językowa” pt. „Wyszukiwanka językowa”
            • Konkurs dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej pt. „Spisowa krzyżówka językowa” pt. „Wyszukiwanka językowa”

            • Kto pierwszy, ten lepszy!

              Cel konkursu:

              • poszerzenie kompetencji językowych uczniów z zakresu słownictwa z języka angielskiego, związanego z zagadnieniami objętymi Powszechnym Spisem Rolnym, który trwa od 1 września do 30 listopada 2020 r. i dotyczy ponad 1,5 miliona gospodarstw rolnych w całej Polsce,
              • rozwój umiejętności uczniów, takich jak logiczne myślenie, liczenie i wyobraźnia przestrzenna,
              • poszerzenie wiedzy na temat statystyki publicznej i Powszechnego Spisu Rolnego 2020 wśród młodzieży.

              Do wygrania atrakcyjne nagrody!:

              • powerbanki
              • pendrive’y
              • koszulki
              • piłki
              • i wiele innych

              POWSZECHNY

              SPIS ROLNY

              01.09.2020-30.11.2020

              Uczniu! Rozwiąż zadanie konkursowe i poznaj nowe słówka w języku angielskim związane z pracą rolników, zwierzętami gospodarskimi, maszynami rolniczymi i innymi zagadnieniami objętymi Powszechnym Spisem Rolnym 2020.

              Pierwszych dwudziestu uczniów, którzy nadeślą poprawne rozwiązanie zadania konkursowego, otrzyma atrakcyjne nagrody!

              Konkurs_dla_uczniow_klas_7-8_Zadanie_konkursowe.pdf

          • Szanowni Nauczyciele i  Rodzice  oraz  Drodzy Uczniowie
            • Szanowni Nauczyciele i Rodzice oraz Drodzy Uczniowie

            • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchowoli informuje, że od poniedziałku- 9 listopada br. do niedzieli-29 listopada zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych  do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

              Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian. Dla dzieci z oddziałów przedszkolnych  dowóz będzie zorganizowany na dotychczasowych zasadach.

              Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w placówce).

              Opieka w świetlicach szkolnych oraz praca nauczycieli

              Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

              Nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły  realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani przez dyrektora  do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest niezbędna realizacja  zadań na terenie szkoły. Rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.

              Konsultacje dla zdających egzaminy

              W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych uczniom klas ósmych zostaną zapewnione konsultacje indywidualne lub w małych grupach( do 5 osób,) na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego, po wcześniejszym ustaleniu harmonogramu z  nauczycielami, rodzicami i uczniami. Harmonogram zamieszczony zostanie na stronie internetowej szkoły.

              Olimpiady, turnieje i konkursy

              W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwia się przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów kuratoryjnych na terenie szkoły.            

              Próbne egzaminy

              Ze względu na wysokie  zagrożenie epidemiologiczne, podczas zawieszenia zajęć, możliwe jest zapoznanie uczniów klasy ósmej z pracą z testem, z zasadami kodowania czy przeprowadzanie próbnych egzaminów zdalnie.

              Informuję ponadto, że szkoła nadal  dysponuje sprzętem, który jest do dyspozycji uczniów po wcześniejszym złożeniu wniosku i podpisaniu umowy użyczenia przez rodziców.

              Bardzo dziękujemy Wszystkim za wsparcie, owocną współpracę i wyrozumiałość. Musimy dołożyć wielu starań by czas zdalnej nauki w naszej szkole był efektywny, aby żaden uczeń  nie został pominięty, a my nauczyciele i rodzice byśmy poczuli smak dobrze spełnionego obowiązku.

              W razie wątpliwości i trudności prosimy o kontakt z dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami.

              Wierzę w to, że wspólnie  uda nam się rozwiązać wszelkie problemy, z którymi się borykamy i przejść przez ten trudny czas pandemii w zdrowiu, którego  Wszystkim życzę z całego serca.

                                                                                                                                                      Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                              Dyrektor szkoły

              Maria Sak

          • TOTUS TUUS
            • TOTUS TUUS

            •  

                          W bieżącym roku obchodzono XX Dzień Papieski. Przebiegał on pod hasłem Totus Tuus co oznacza Cały Twój – wezwaniem biskupim Karola Wojtyły pochodzącym z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

                          Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II oraz 20-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
              Aby oddać cześć Ojcu Świętemu uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli przygotowali coś niezwykłego. Podziękowali Ojcu Świętemu za ogromne dziedzictwo, które pozostawił, za przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz niepowtarzalną wartość jego nauczania. Podziękowanie to miało inny charakter niż dotychczas, bowiem zmusiła do tego sytuacja epidemiczna. Nauczyciele języka polskiego oraz katecheta zorganizowali konkurs poetycki i plastyczny, który przeszedł najśmielsze oczekiwania. Do organizatorów wpłynęło mnóstwo prac w postaci wierszy i rysunków poświęconych Janowi Pawłowi II. Z twórczości dziecięcej powstanie kolejny tomik poetycki. Na korytarzu budynku szkolnego wykonana została wystawka wybranych wierszy. Aktualnie uczniowie przygotowują się do konkursu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu pt.: ,,Święty uśmiechnięty". Będzie to konkurs plastyczny oraz konkurs on-line wiedzy na temat życia Karola Wojtyły. O wynikach konkursów poinformujemy w kolejnym artykule.

                                                                                                                                                                                                          Opracowanie: Anna Popławska

          • KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
            • KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

            • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchowoli informuje, że zgodnie z wytycznymi będą obowiązywały nowe zasady funkcjonowania szkół  i placówek .  ( Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r.  zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.)

              Od poniedziałku - 26.10.2020r. do niedzieli  08 listopada 2020r. zawieszone zostają, na dwa tygodnie, zajęcia stacjonarne dla uczniów klas  IV-VIII szkoły podstawowej . Ograniczenie polegać będzie na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Szczegóły dotyczące wykorzystywanych portali oraz narzędzi TIK przekażą uczniom poszczególnych klas i  rodzicom  wychowawcy.

              Nauka dla dzieci w punkcie przedszkolnym i oddziałach przedszkolnych oraz w klasach I-III  pozostaje bez zmian.

              Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu , dyrektor może zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów   będących  na stanie placówki).

              Dowóz do szkoły i rozwóz  dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów kl. I-III będzie odbywał się zgodnie z dotychczas obowiązującym planem. O zmianach będziemy informowali uczniów i rodziców za pośrednictwem strony internetowej szkoły, e - dziennika, portali i telefonicznie.

              Bardzo proszę o mobilizowanie swoich dzieci  do przestrzegania wytycznych MEN i GIS oraz zasad obowiązujących w szkole i poza placówką ,dotyczących bezpieczeństwa, higieny i dezynfekcji   w okresie epidemii.  Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

               

                                                                                                                                                                    Dyrektor szkoły

                                                                                                                                                                         Maria Sak

          • Tydzień ekologiczny w szkole
            • Tydzień ekologiczny w szkole

            • Ekologia i ochrona środowiska to w ostatnich latach niezwykle popularne pojęcia. Stan środowiska naturalnego na Ziemi znacznie się pogorszył i proces ten nadal postępuje. Dbałość o otaczającą nas przyrodę jest niezmiernie ważną kwestią, byśmy mogli cieszyć się pięknem naszej planety. Dlatego w dniach 20 – 25 września w naszej szkole trwał Tydzień ekologiczny pod hasłem „Segregujemy na piątkę”.

              Wydarzenie wpisane jest w ogólnopolską akcję „Sprzątanie świata”, organizowaną corocznie przez Fundację Nasza Ziemia. Z powodów epidemiologicznych uczniowie naszej szkoły nie wyszli w teren, by sprzątać okolicę. Postanowiliśmy przeprowadzić akcję edukacyjną, dotyczącą prawidłowej segregacji śmieci, zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów.

              Uczniowie, pod okiem swoich wychowawców pracowali w trzech grupach wiekowych:

              Najmłodsi poznali kolory pojemników, do których należy segregować poszczególne odpady, śpiewały piosenkę utrwalającą zasady segregacji i obejrzały film edukacyjny na temat wykorzystania surowców wtórnych. Na koniec wykonały prace plastyczne podsumowujące zajęcia.

              Uczniowie klas I – III utrwalali zdobytą wcześniej wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów. Poznali symbol recyklingu i dowiedzieli się, jak przetwarza się surowce wtórne.

              Najstarsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję przypomnieć sobie wytyczne Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i sprawdzić swoją wiedzę w interaktywnym quizie. Dodatkowo poznali skutki spalania śmieci w domowych piecach i wpływ toksycznego dymu na zdrowie człowieka.

              Wszyscy uczestnicy Tygodnia ekologicznego włączyli się w charytatywną zbiórkę plastikowych nakrętek, z której dochód przeznaczony jest na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnej dziewczynki. Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast uczniowie klas I – VIII przez udział w zbiórce rywalizują o tytuł SUPER KLASY.

              Dzięki Urzędowi Gminy Adamów oraz firmie Ecler z Tomaszowa Lubelskiego, nasza szkoła została wyposażona w kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Dzięki temu zdobyta wiedza jest praktykowana na co dzień.

              Serdecznie dziękujemy za włącznie się w naszą akcję i edukację ekologiczną młodego pokolenia.

          • WARSZTATY Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
            • WARSZTATY Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

            •   Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. W miesiącu październiku uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach z udzielania  pierwszej pomocy. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Panią Ewelinę Bosiak- pracownicę nowo powstałej świetlicy wiejskiej w Suchowoli Kolonii.

                Zajęcia prowadzone były przez ratowników z Roztoczańskiej Grupy  Ratowników Drogowych w Zamościu. Celem szkolenia było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczestnicy zajęć mieli szansę poznać zasady postępowania po wypadku m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ocenę stanu zdrowia poszkodowanych, obserwację czynności życiowych, opanowanie poważnych krwotoków oraz używania środków służących do udzielania pierwszej pomocy.  Mieli też możliwość wykonania ćwiczeń z użyciem fantomów, przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, układania w pozycji bezpiecznej oraz udzielania pomocy w zadławieniu.
               To było bardzo pouczające spotkanie i miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności zaowocują profesjonalną pomocą w sytuacjach zagrożenia życia.

               

                                                                                                                                                                                                                                                                                Opracowanie: Anna Popławska

          • Komunikat
            • Komunikat

            • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchowoli informuje, że w dniu 18.10.2020r. otrzymano informację z  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu o potwierdzonym, dodatnim wyniku testu na Covid- 19  u nauczyciela naszej szkoły. Po konsultacji z NFZ i Sanepidem, szkoła otrzymała następujące wytyczne:   nauczyciel z pozytywnym wynikiem pozostaje w izolacji  natomiast nauczyciel mający  z nim  bezpośredni  kontakt, podczas podróży,  na kwarantannie.

              Uczniowie klas: IV,V,VI  objęci  zostają obserwacją epidemiologiczną na terenie szkoły do 25 października.  Codziennie będą prowadzone  pomiary temperatury oraz  będzie obowiązywał wzmożony reżim sanitarny w powyższych klasach dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie nie mający bezpośredniego kontaktu z nauczycielem ze stwierdzonym pozytywnym wynikiem COVID 19 nie podlegają obostrzeniom.                                      

              W przypadku zaobserwowania u dzieci niepokojących objawów, rodzice mają obowiązek  skontaktowania się  z lekarzem rodzinnym.

              Sytuacja epidemiologiczna w szkole będzie na bieżąco monitorowana a informacje przekazywane rodzicom  za pomocą e- dziennika i strony internetowej szkoły.

                                                                                                                                                    Z wyrazami szacunku      

              Dyrekcja szkoły

          • Komunikat
            • Komunikat

            • Szanowni  Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie

              W całym kraju zostają wprowadzone nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Zmiany te dotyczą m.in. funkcjonowania szkół i placówek znajdujących się w strefach żółtej i czerwonej. Zaczną one obowiązywać od poniedziałku, 19 października br.

              W strefach żółtych w szkołach ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych znajdujących się w strefach czerwonych uczniowie będą uczyli się w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

               Bez zmian pozostaje organizacja nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych.

              Ograniczenia te nie dotyczą szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Szkoły ponadpodstawowe specjalne nadal będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

              Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie.

              Można je znaleźć na stronie na stronie szkoły.

              Zachęcamy również do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja.

          • Komunikat
            • Komunikat

            • Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Suchowoli w związku z przypadkami zachorowań i przebywania na kwarantannie pracowników szkoły informuje, iż podjęte zostały stosowne kroki:  

              • sytuacja jest monitorowana w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Zamościu i pracownikiem NFZ ;
              • obowiązujące w szkole procedury i regulaminy uwzględniające wytyczne GIS, MEN są na bieżąco aktualizowane i przestrzegane przez społeczność szkolną
              • szkoła posiada zapas środków dezynfekujących, wirusobójczych, odzież ochronną, maski/przyłbice oraz sprzęt do dezynfekcji, do pomiarów temperatury…

              Na chwilę obecną bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły nie jest zagrożone.

               O sytuacji epidemiologicznej w szkole będziemy na bieżąco informować Wszystkich poprzez stronę internetową szkoły.

              Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                                           Dyrekcja szkoły