• Tydzień ekologiczny w szkole.

• Z okazji 29. akcji Sprzątanie świata w Szkole Podstawowej w Suchowoli odbył
              się Tydzień ekologiczny, w ramach którego podjęte zostały działania kształtujące
              postawy ekologiczne i odpowiedzialność za środowisko lokalne.
                          Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w charytatywnej zbiórce plastikowych nakrętek. Udało się zebrać aż 186 kg tego cennego surowca, który zostanie przekazany niepełnosprawnej dziewczynce. Najwięcej nakrętek przyniosła klasa III za co otrzymała nagrodę ufundowaną przez przedsiębiorstwo Ecler.

Na terenie szkoły zebrano również 64 kg zużytych baterii. Zbiórka osiągnęła podwójny cel: po pierwsze, mniej szkodliwych odpadów zalega w naszych domach i na wysypiskach śmieci, po drugie, dochód z uzyskanego surowca wtórnego zasilił pracę misjonarzy w Afryce i Ameryce Południowej.

Ważną częścią Tygodnia ekologicznego były zajęcia edukacyjne. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III uczyły się prawidłowej segregacji odpadów z wykorzystaniem szkolnych pojemników na papier, plastik i szkło, oglądały filmy edukacyjne  i uzupełniały kartę pracy. Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w terenowej lekcji ekologicznej w Centrum Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pracownicy Parku uświadamiali młodzież, że to w ich rękach leży przyszłość naszej planety.

Kolejnym elementem akcji był konkurs na plakat ukazujący konieczność segregowania odpadów w gospodarstwach domowych. Celem działania było przypomnienie zasad prawidłowej segregacji odpadów i wartości recyklingu. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VIII. Z prac została utworzona wystawa na terenie Szkoły Podstawowej
              w Suchowoli.

Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w obchodach Tygodnia ekologicznego
              i cieszymy się, że razem tworzymy przestrzeń dbania o Ziemię. Koordynatorem akcji jest Pani Jolanta Flaga.

Opracowanie: Jolanta Flaga

• WITAJ SZKOŁO!

•    Pod takim hasłem dnia 1 września 2022 roku w Szkole Podstawowej w Suchowoli odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość poprzedziła Msza święta w kościele parafialnym w Suchowoli, którą celebrował ks. proboszcz Roman Palonka. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły na uroczysty apel.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Maria Sak, kierując słowa powitania oraz życzenia miłej, owocnej oraz bezpiecznej nauki na nadchodzący rok szkolny. Nawiązała także do historycznego wydarzenia, jakim był wybuch II wojny światowej.

Następnie uczniowie klasy szóstej zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod opieką p. Anny Kościk oraz J. Kamińskiej.  Przedstawienie miało na celu ukazanie, jak ważną rolę odgrywa szkoła w naszym życiu. Jest ona  drugim domem, w którym zdobywamy wiedzę, umiejętności oraz zdolności, niezbędne do rozwijania swojej życiowej drogi. Ze strony szóstoklasistów nie zabrakło słów otuchy skierowanych do  pierwszoklasistów. Śpiewem i recytacją powrócili także do czasów II wojny światowej. Jakże wymowny był to moment w odniesieniu do obecnej sytuacji po wschodniej stronie naszej granicy.

Na koniec wszyscy uczniowie udali się wraz ze swoimi wychowawcami do poszczególnych sal, aby uzyskać informacje na temat organizacji pracy w szkole.

Wszystkim życzymy dobrego, spokojnego oraz pełnego radości roku szkolnego.

Oprac. Anna Kościk, Joanna Kamińska