• Aktualności

          •               Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!
            • Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

            • Maj jest szczególnym miesiącem w dziejach  narodu polskiego. Nasza szkoła pod hasłem „Święta Majowe Wierszem i Piosenką Pisane”  upamiętniła wydarzenia, które dla naszej ojczyzny były jednymi z najważniejszych zapisanych na kartach historii.  W kalendarzu majowym jest wiele dat, które przypominają nam, byśmy pozostali wierni wartościom , które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości .

              Na pamiątkę tych niezwykłych wydarzeń oraz podkreślenia przynależności do swojej Ojczyzny, wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły o godzinie 9.00 odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie zaprezentowano społeczności szkolnej prezentację multimedialną ukazującą najistotniejsze informacje na temat Święta Pracy, Święta Flagi oraz Konstytucji 3 maja. Na podstawie obejrzanych ciekawostek, uczniowie klas starszych mieli za zadanie rozwiązać multimedialny quiz wiedzy. Po tej części zorganizowano na terenie szkoły ognisko patriotyczne, gdzie uczniowie mieli okazje wysłuchać wierszy i pieśni o tematyce ojczyźnianej. Natomiast młodsi uczniowie uzupełniali krzyżówki, zmagali się z rebusami oraz wykonywali prace plastyczne związane z obchodami tych świąt.

              Ten  dzień pozwolił nie tylko pogłębić wiedzę na temat naszej historii, kultury i tradycji, ale rozbudził  wyobraźnię i inwencję twórczą naszej społeczności szkolnej.

                                                                                Oprac. Joanna Kamińska, Ewa Nieć, M.Jakubiszak

          • ROCZNICA   CHRZTU   POLSKI
            • ROCZNICA CHRZTU POLSKI

            • Dnia 13 kwietnia uczniowie naszej szkoły upamiętnili niezwykłe wydarzenie jakim była 1056 rocznica Chrztu Polski, która oficjalnie w tym roku przypadła na 14 kwietnia. Data ta jest jedną z najważniejszych w historii Polski, gdyż rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości. Ponadto  uznawana jest za dzień narodzin Państwa Polskiego.

              Oprócz zgłębiania wiedzy dotyczącej przyczyn, samego przebiegu i skutków Chrztu Polski, uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy plakat upamiętniający to doniosłe i ważne wydarzenie. Z powstałych prac została zorganizowała wystawa, którą wszyscy mogli podziwiać na szkolnym korytarzu. Dekorację dopełniły flagi państwowe. Nad przebiegiem tego święta czuwali nauczyciele historii.

              Każda klasa uczestnicząca w konkursie otrzymała punkty, które zasilą jej konto w konkursie „Super klasa”.

               

                                                                                             Oprac. Maria Jakubiszak, Ewa Nieć

          • Dzień Ziemi, 22 kwietnia 2022
            • Dzień Ziemi, 22 kwietnia 2022

            • Każdego roku, 22 kwietnia obchodzimy międzynarodowe święto ekologiczne – Dzień Ziemi. Obok wydarzenia obojętnie nie przeszli uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli, którzy przypomnieli, jak należy dbać o naszą planetę. W tym roku Dzień Ziemi świętowaliśmy pod hasłem „Oszczędzamy wodę”.  Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Najmłodsi obejrzeli filmy edukacyjne pokazujące, dlaczego należy oszczędzać wodę i w jaki sposób to robić. Wykonali dekoracje na gazetki klasowe i korytarz. Natomiast Samorząd Uczniowski przygotował ulotki mające na celu przypominanie  o oszczędzaniu wody na co dzień. Zostały one  rozwieszone w szkolnych łazienkach.

              Jednym z elementów obchodów święta był konkurs „Drugie życie butelki”. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i bogatą wyobraźnią w wytwarzaniu dekoracji i zabawek ze zwykłych butelek plastikowych. Prace konkursowe można obejrzeć w holu szkoły.

              Uczniów starszych klas zaprosiliśmy do zmagań edukacyjnych w quizie pod tytułem „Co wiesz o wodzie?”.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy na temat zasobów wody na Ziemi.

              Podsumowaniem Dnia Ziemi było wykonanie przez chętnych uczniów ulotek na temat oszczędzania wody. Prace te posłużą do przeprowadzenia kampanii społecznej przypominającej społeczności lokalnej, że woda to skarb, o który należy dbać poprzez oszczędzanie.

               

                                                                                                                                          Oprac. Jolanta Flaga

          • NIEBIESKIE MOTYLE UKRAINIE-STOP WOJNIE!
            • NIEBIESKIE MOTYLE UKRAINIE-STOP WOJNIE!

            •    Dnia 27 kwietnia 2022 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Suchowoli pod czujnym okiem swoich Pań: Anny Lalik, Anny Bielak i Ewy Nieć zrealizowali ambitne zadania w ramach akcji #challengeNiebieskieMotyleUkrainieSTOPwojNIE2022.


                 Celem tegorocznej akcji jest przekazanie iskierki POKOJU i PRZYJAŹNI dla dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu pochodzących z Ukrainy oraz zbiórka pieniężna na sprzęt,
              oraz inne artykuły medyczne niezbędne w czasie działań wojennych. Niestety eskalacja działań wojennych uniemożliwiła im normalne funkcjonowanie, a stresująca i niepewna sytuacja jest wyjątkowo trudna dla takich osób. Potrzebują wsparcia w zrozumieniu sytuacji, a także  radzeniu sobie z emocjami.

                Zaangażowanie się w akcję wymagało od nich wielu działań. Najpierw wysłuchali prelekcji na temat trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem. Wykonali także bardzo pomysłowe prace plastyczne w postaci motylków niebiesko – żółtych. Odcisnęli na kartonie swoje dłonie umoczone w farbie, tworząc tym samym flagę w barwach ukraińskich. Uczniowie zgromadzili również dary dla potrzebujących z Ukrainy. Dziękujemy za nominację Szkole Podstawowej w Szewni Górnej.  

                          Takie akcje w naszej szkole organizowane są już po raz kolejny, gdyż w procesie dydaktyczno- wychowawczym odgrywają dużą rolę. Uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Pragniemy, aby nasi uczniowie dostrzegali ludzi, którzy potrzebują pomocy.

                                                                                                                        Opracowanie: Anna Lalik

          • Misterium Paschalne
            • Misterium Paschalne

            • Dnia 13 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie przygotowujące nas    do przeżywania Misterium Paschalnego, którego treścią była męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

              Uczniowie klas V-VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Przez krzyż                                          do Zmartwychwstania” przedstawiający wydarzenia zbawcze dokonane przez Pana Jezusa.

              Było to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale także modlitewne. Udział w tej uroczystości stał się okazją do głębszego przeżywania świąt Wielkiej Nocy.

              Ze świętami Zmartwychwstania Pana Jezusa są także związane zwyczaje i tradycje wielkanocne.               W czasie tego wydarzenia zostały rozstrzygnięte konkursy na  najpiękniejszą kartkę i najpiękniejszy stroik świąteczny. Wszystkie prace były piękne i starannie wykonane. Komisja konkursowa                     po długich obradach wyróżniła następujące prace w kategorii stroik świąteczny:

              I miejsce – Adam Piłat kl.III

              II miejsce – Wojciech Bodys kl.I

              III miejsce – Hanna Suchowierz kl.II i Zuzanna Koza kl.VII

              Natomiast w kategorii kartka świąteczna sukces odniosły następujące uczennice:

              I miejsce – Aleksandra Kudełka kl.0a

              II miejsce – Anna Kudełka kl.III

              III miejsce – Amelia Ignaciuk kl.0b

               

                    Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                             Oprac. Marek Kaniuk