• Laboratorium przyszłości

• „W naszej szkole rozwijamy praktyczne umiejętności”

• 04.01.2024 08:30
        • W szkolnym „Laboratorium przyszłości” wiele się dzieje. Uczniowie klasy szóstej poznawali sekrety życia stawonogów. Z tej okazji wykonali modele owadów, pajęczaków i skorupiaków. Technika pracy była bardzo zróżnicowana. Niektórzy stworzyli modele z papieru, inni użyli bibuły i styropianu lub masy solnej. Ciekawe stawonogi powstały również przy użyciu nowoczesnego pisaka 3D.
          Piątoklasiści natomiast pracowali nad modelami komórek zwierzęcych. Wykorzystali różnorodne materiały: plastelinę, styropianowe kule, czy modelinę. Pojawiła się również komórka wykonana techniką druku 3D. Chłopiec, który ją zaprezentował, samodzielnie przygotował projekt komórki w odpowiednim programie do druku przestrzennego.
          Każdy uczeń zaprezentował przed klasą własnoręcznie przygotowany, przestrzenny i kolorowy model komórki, omówił jej budowę i funkcje poszczególnych organelli. Efektem pracy były nie tylko cieszące oko kolorowe modele, ale przede wszystkim łatwiejsze przyswajanie treści programowych z zakresu biologii. Na sprawdzianie zadanie na temat budowy i funkcji komórek poszło piątoklasistom jak z płatka.
           Efekty pracy można było podziwiać na szkolnej wystawie zatytułowanej „Laboratorium natury”. Poza stawonogami i modelami komórek znalazły się tam wykonane przez klasę siódmą profile glebowe i modele atomów, cząsteczki DNA autorstwa uczniów klasy ósmej oraz budzące grozę i przypominające o konieczności mycia rąk pasożyty – tasiemce.
          Rozwijanie praktycznych umiejętności jest jedną z metod nauczania przedmiotów takich jak biologia, geografia i chemia. Przynoszą one wiele korzyści: uczniowie uczą się przez zabawę, mogą lepiej zrozumieć i utrwalić wiedzę zdobywaną teoretycznie i są zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi.
                                                                            Opracowała Jolanta Flaga